Վարդենիկ գյուղում իրականացվում է սուբվենցիոն չորս ծրագիր
ԳԱՎԱՌ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիկ գյուղում արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում սկսվել են շինարարական լայնածավալ աշխատանքներ ճանապարհաշինության, խմելու եւ ոռոգման ջրի մատակարարման բարելավման նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Վարդենիկ համայնքի ղեկավար Հովիկ Հովեյանը, սուբվենցիոն առաջին ծրագրով, որի պայմանագրային արժեքը կազմում է 252 միլիոն 364 հազար դրամ, նախատեսվում է ասֆալտապատել գյուղի 9 փողոց՝ շուրջ 6 կիլոմետր երկարությամբ եւ 27 հազար 650 քառակուսի մետր մակերեսով: Պայմանագրային արժեքի 60 տոկոսը տրամադրել է ՀՀ կառավարությունը, 40 տոկոսը՝ Վարդենիկի համայնքապետարանը: Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում: Սուբվենցիոն երկրորդ ծրագրով հիմնանորոգվում են գյուղի խմելու ջրի օրվա կարգավորիչ ջրամբարը եւ 80 դիտահորեր՝ իրենց փականներով և այլ սարքավորումներով: Ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 18 միլիոն 200 հազար դրամ, որի 70 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 30 տոկոսը՝ Վարդենիկի համայնքապետարանը: Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մեկ ամսից, որից հետո Վարդենիկում հիմնովին կկարգավորվի խմելու ջրի մատակարարումը:
Սուբվենցիոն երրորդ ծրագրով հիմնանորոգվում են գյուղի ինքնահոս ոռոգման հողաշեն ջրատարի՝ 12 կիլոմետր երկարություն ունեցող Սարի առվի առավել վնասված հատվածները՝ 296 գծամետր երկարությամբ, որտեղ պետք է տեղադրվեն երկաթյա խողովակներ՝ կորուստները վերացնելու նպատակով: Նախատեսված է նաեւ ջրթողի կառուցում: Ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 34 միլիոն 800 հազար դրամ, որի 70 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 30 տոկոսը՝ Վարդենիկի համայնքապետարանը:Շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են մեկ շաբաթ առաջ եւ կավարտվեն մինչեւ նոյեմբեր ամիսը:
Սուբվենցիոն չորրորդ ծրագրով, որի մեկնարկը տրվելու է այս շաբաթվա ընթացքում, նախատեսվում է նոր լուսավորության ցանցի կառուցում եւ գործող ցանցի վերափոխում լեդ համակարգով: Ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 24 միլիոն 75 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Վարդենիկի համայնքապետարանը: Նորաստեղծ թաղամասերում կառուցվելու է մոտ  6,5 կիլոմետր երկարության լուսավորության ցանց՝ 186 լուսատուներով: Լեդ համակարգով է փոխարինվելու 172 լուսատու՝ շուրջ 6 կիլոմետր երկարությամբ՝ էներգախնայողության նպատակով: Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մեկ-մեկուկես ամսվա ընթացքում:
«Վարդենիկում այժմ իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 337 միլիոն դրամ, որից 128 միլիոնը ներդրվել է Վարդենիկի համայնքապետարանի կողմից: Գյուղի համար շատ կարեւոր, կենսական նշանակության այնպիսի խնդիրներ են կարգավորվում, որոնք իրենց լուծմանն են սպասել տասնամյակներով: Եկող տարում եւս , համոզված եմ, սուբվենցիոն նոր ծրագրերի հաշվին կկարգավորենք նաեւ մյուս առաջնահերթ հիմնահարցերը»,-նշեց համայնքի ղեկավարը:

В селе Варденик реализуются четыре субвенциальные программы
В селе Варденик Гегаркуникской области уже неделю, как в рамках субвенциальных программ, утвержденных правительством РА, начались широкомасштабные строительные работы по улучшению дорог, снабжению питьевой и оросительной водой.
Как сообщил «Арменпресс» глава общины Варденик Овик Овеян, по первой субвенциальной программе, договорная стоимость которой составляет 252 млн 364 тыс. драмов, планируется асфальтирование 9 улиц села протяженностью около 6 км и площадью 27 тыс. 650 кв. м. 60% стоимости программы было предоставлено правительством Армении, 40% - муниципалитетом Варденика. Строительные работы будут завершены в течение ближайшего месяца.
По второй субвенциальной программе ремонтируются регулирующее водохранилище дня питьевой воды села и 80 люков со своими клапанами и другим оборудованием. Договорная стоимость программы составляет 18 млн 200 тысяч драмов, 70% из которых выделило правительство РА, 30% - муниципалитет Варденика. Строительные работы завершатся через месяц, после чего в Варденике полностью будет урегулирована подача питьевой воды.
В рамках третьей программы субсидирования ведутся работы по восстановлению наиболее поврежденных участков наиболее поврежденные участки самотечного оросительного земляного водопровода длиной 12 км, здесь должны быть установлены железные трубы для устранения потерь воды. Также предусмотрено и строительство водоотвода. Договорная стоимость программы составляет 34 млн 800 тысяч драмов, 70% из которых выделило правительство РА, 30% - муниципалитет Варденика. Строительные работы начались неделю назад и завершатся до ноября.
По четвертой субвенциальной программе, старт которой будет дан на этой неделе, планируется строительство новой сети освещения и трансформация существующей сети на систему лед. Договорная стоимость программы составляет 24 млн 75 тысяч драмов, 65% из которых выделило правительство РА, 35%  - муниципалитет Варденика. В новых кварталах села будет проведена сеть освещения длиной около 6,5 км с 186 светильниками. С целью энергосбережения 172 светильника будут заменены лампами лед.
“Общая стоимость субвенциальных программ, реализуемых в настоящее время в Варденике, составила 337 млн драмов, из которых 128 млн было вложено муниципалитетом Варденика. Решаются жизненно важные проблемы села, которые десятилетиями ждали своего разрешения.
Уверен, что в будущем году за счет новых субвенциальных программ мы решим и другие первоочередные вопросы”, - отметил глава общины.