Թրամփը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը Էներգիայի արտադրության առաջատարն Է դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը սեպտեմբերի 16-ին հայտարարել Է, որ Միացյալ Նահանգները դարձել Է «Էներգիայի թիվ մեկ արտադրողն աշխարհում», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Քանի որ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում մենք մեծ հաջողությունների ենք հասել Էներգետիկայի բնագավառում «…», մենք Էներգիայի զուտ արտահանող ենք, իսկ այժմ Էներգիայի թիվ մեկ արտահանողն ենք աշխարհում»,-գրել Է նա Twitter-ի իր Էջում:
Թրամփը նաեւ նշել Է, որ ԱՄՆ-ը նավթի ու գազի կարիք չունի Մերձավոր Արեւելքից: «Իրականում մենք այնտեղ շատ քիչ լցանավեր ունենք, բայց մենք կօգնենք մեր դաշնակիցներին»,-նշել Է նա:
Ինչպես սեպտեմբերի 12-ին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի Էներգետիկայի նախարար Ռիք Փերին, Միացյալ Նահանգները մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը կկարողանա հեղուկացված բնական գազի արտահանման ներուժը 2018 թվականի վերջի համեմատությամբ 150 տոկոսով բարձրացնել նոր նախագծի շնորհիվ: Նա նաեւ հավելել Է, որ ԱՄՆ-ը հաջորդ տարի Միացյալ Նահանգների 34-րդ նախագահ Դուայթ Էյզենհաուրի (1953-1961 թթ.) ժամանակներից ի վեր առաջին անգամ «կդառնա Էներգապաշարների զուտ արտահանող», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что США стали лидером по производству энергии
Президент США Дональд Трамп заявил в понедельник, что Соединенные Штаты стали "производителем энергии номер один в мире", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Поскольку за последние несколько лет мы добились больших успехов в области энергетики <...>, мы являемся чистым экспортером энергии, а теперь являемся производителем энергии номер один в мире", - написал он на своей странице в Twitter.
Трамп также отметил, что США не нуждаются в нефти и газе с Ближнего Востока. "На самом деле у нас там очень мало танкеров, но мы поможем нашим союзникам", - отметил он.
Как заявил в четверг американский министр энергетики Рик Перри, Соединенные Штаты к концу нынешнего года смогут повысить свой потенциал по экспорту сжиженного природного газа на 150% по сравнению с концом 2018 года благодаря новым проектам. Он также добавил, что США в следующем году впервые со времен администрации 34-го президента США Дуайта Эйзенхауэра (1953-1961) "станут чистым экспортером энергоресурсов".