Ստամբուլում տեղի է ունեցել «Հրանտ Դինք» միջազգային մրցանակի հանձնման արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքի ծննդյան օրը՝ սեպտեմբերի 15-ին, Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում տեղի է ունեցել ամենամյա «Հրանտ Դինք» միջազգային մրցանակի հանձնման արարողությունը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Դիքեն» լրատվամիջոցը:
Մրցանակը տրվել է ազգությամբ թուրք, նախկին ուսուցչուհի, կանանց իրավունքների պաշտպան Նեբահաթ Աքքոչին, որը պայքարել է կանանց նկատմամբ տղամարդկանց բռնության դեմ:
Մրցանակի է արժանացել նաև հնդկուհի Ագնես Խարշինգը, որը պայքարել է Հնդկաստանում աղքատների, կանանց, երեխաների իրավունքների պաշտպանության համար:
«Հրանտ Դինք» միջազգային մրցանակը սահմանվել է 2009 թվականին Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամի կողմից՝ ի հիշատակ նշանավոր պոլսահայ մտավորական, «Ակոս» պարբերականի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի։ Մրցանակը հանձնվում է Թուրքիայից և արտասահմանից երկու անձի կամ կազմակերպության, որոնք  պայքարում են խտրականության, ռասիզմի և բռնության դեմ, սեփական իդեալների համար պատրաստ են ռիսկի գնալ և նման կերպ խրախուսում և ոգեշնչում են մյուսներին:
Ամենամյա մրցանակաբաշխությունը նպատակ ունի ցույց տալու, որ սեփական իդեալների համար պայքարող մարդկանց ձայնը լսելի է, նրանց աշխատանքը` տեսանելի, և նրանք միայնակ չեն:

В Стамбуле состоялась церемония вручения Международной премии “Грант Динк”
В день рождения Гранта Динка, 15 сентября, в Стамбуле состоялась церемония вручения ежегодной международной премии “Грант Динк”.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкое издание “Дикен”. Приз был вручен бывшей учительнице, турчанке по национальности, защитнице прав женщин Небахату Аккочу, которая борется против насилия мужчин в отношении женщин.
Награду получила и индианка Агнес Харшинг, которая борется за защиту прав бедных, женщин и детей в Индии.
Международная премия “Грант Динк” была учреждена в 2009 году Фондом им. Гранта Динка в память о выдающемся константинопольском армянине, основателе и главном редакторе газеты “Акос” Гранте Динке. Премия вручается двум лицам или организациям из Турции и из-за рубежа, которые борются с дискриминацией, расизмом и насилием, и готовы рисковать за свои идеалы и таким образом поощряют и вдохновляют других.
Ежегодная премия направлена на то, чтобы показать, что голоса людей, борющихся за собственные идеалы, слышимы, их работа видна, и они не одиноки.