Նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Քուվեյթի շեյխուհին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Քուվեյթի շեյխուհի, Քուվեյթի Իսլամական հնությունների թանգարանի (DAI) գլխավոր տնօրեն, Ալ-Սաբահ հավաքածուի համասեփականատեր Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ճանաչողական այցի շրջանակում շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը կայցելի մի շարք տեսարժան վայրեր և մշակութային հաստատություններ, այդ թվում՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ՝ Մատենադարան, Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոն, Հայաստանի ազգային պատկերասրահ և պատմության թանգարան, կծանոթանա մեր ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությանը։ Կքննարկվի նաև հանրահայտ Ալ-Սաբահ հավաքածուի նմուշները Երևանում ցուցադրելու հնարավորությունը։
Ալ-Սաբահ հավաքածուն ներառում է արվեստի արժեքավոր նմուշներ, այդ թվում՝ եզակի ձեռագրեր, գորգեր, թանկարժեք զարդեր, կերամիկական և մետաղական, փայտից ու ապակուց պատրաստված աշխատանքներ: Հավաքածուի ավելի քան 30 հազար նմուշները ներկայացնում են տարբեր երկրների մշակույթն ու արվեստը և աշխարհագրական ու ժամանակագրական տարբեր շրջանների են պատկանում։
Շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը Մերձավոր Արևելքի, Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի համալսարաններում ու մշակութային ինստիտուտներում պարբերաբար հանդես է գալիս դասախոսություններով՝ նվիրված իսլամական մշակույթին և արվեստին: Նա ակտիվորեն ներգրավված է ճարտարապետական կոթողների պահպանության գործում, մասնավորապես, աշխատանքներ է իրականացնում Բահրեյնի, Սիրիայի և Եգիպտոսի պատմական շինությունները պահպանելու և վերականգնելու ուղղությամբ:
Քուվեյթի Իսլամական հնությունների թանգարանը (DAI) հիմնադրվել է շեյխ Նասեր Սաբահ Ալ-Ահմադ Ալ-Սաբահի և նրա տիկնոջ՝ շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահի հավաքածուի հիման վրա ։ DAI- ի հիմնական գործառույցներից են դասախոսությունների, համերգաշարերի, ֆորումների, ցուցադրությունների, թրեյնինգների կազմակերպումը, հետազոտությունների իրականացումը, գրքերի հրատարակումը: DAI-ն ունի նաև երկու գրադարան, որոնցից մեկում ներկայացված է իսլամական արվեստի ու մշակույթի մասին գրքերի հարուստ հավաքածուն, իսկ մյուսում պահվում են հազվագյուտ գրքեր: Ընդ որում, այդ հավաքածուի գրքերն այժմ թվայնացվում են՝ հասանելի դառնալով գիտնականների ու հետաքրքրված անձանց ավելի լայն շրջանակի համար:

По приглашению  супруги президента  РА  г-жи Нуне Саркисян в Армению прибыла   шейха Кувейта
По приглашению супруги президента Республики Армения г-жи Нуне Саркисян в Армению прибыла   шейха Кувейта, госпожа  Хусса Сабах ас-Салем ас-Сабах — генеральный директор Музея исламских древностей Кувейта (DAI), совладелица коллекции Аль-Сабах.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента РА,  в рамках ознакомительной поездки  шейха Хусса Сабах ас-Салем ас-Сабах   посетит  ряд  достопримечательных мест и культурных учреждений республики, в том числе Научно-исследовательский институт древних рукописей Матенадаран имени Месропа Маштоца, Центр искусств Гафесчян, Национальную картинную галерею Армении и Музей истории, где познакомится с историческим и культурным наследием нашего народа. Также будет обсуждаться возможность демонстрации в Ереване  образцов из известной коллекции Аль-Сабах.
Коллекция Аль-Сабаха включает ценные произведения искусства, в том числе уникальные рукописи, ковры, драгоценности, изделия  из керамики,  металла, дерева и стекла. Коллекция, состоящая  из более  30 000 экспонатов, представляет культуру и искусство разных стран и относится к разным географическим регионам и историческим периодам.
Шейха Хусса Сабах аль-Салем ас-Сабах регулярно читает лекции по исламской культуре и искусству в университетах и культурных институтах на Ближнем Востоке, в Европе и Соединенных Штатах. Он активно участвует в сохранении архитектурных памятников, в частности, работает над сохранением и реставрацией исторических зданий в Бахрейне, Сирии и Египте.
Кувейтский музей исламских древностей (DAI) был основан на коллекции  шейха Насера Сабаха аль-Ахмада ас-Сабаха и его жены шейхи Хуссы Сабах  ас-Салем  ас-Сабах. Основными функциями DAI являются организация лекций, концертов, форумов, демонстраций, тренингов, проведение исследований, публикация книг. У DAI также есть две библиотеки, одна из которых содержит обширную коллекцию книг по исламскому искусству и культуре, а другая —  редкие книги. Книги в этой коллекции в настоящее время оцифровываются, что делает их доступными для более широкого круга ученых и заинтересованных сторон.