Ադրբեջանին ՀԱՊԿ-ում կարգավիճակ տալու հարց չի քննարկվում. Սեմերիկով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում որևէ երկրին գործընկերոջ, դիտորդի կամ անդամի կարգավիճակ տալու որոշումը կայացվում է կոնսենսուսով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  սեպտեմբերի 12-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանին ՀԱՊԿ-ում կարգավիճակ տալու վերաբերյալ խոսակցություններին` ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի կողմից որևէ դիմում չի ներկայացվել, և այդ հարցը չի քննարկվել:
«Որտեղի՞ց այդպիսի տեղեկություններ: Ինչ-որ մեկը ինչ-որ մի տեղից ասել է իր անձնական կարծիքը, և սկսվում է այդ հարցի քննարկումը: Հասկանո՞ւմ եք՝ դա սխալ է: Գոյություն ունեն ընթացակարգային կանոններ, պահանջներ, որոնք ընդունել են ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները և որոնք պետք է անխտիր կատարվեն: Միայն դրանից հետո կարող է քննարկվել կարգավիճակի հարցը»,- ասաց Սեմերիկովը:
Նա շեշտեց, որ հատկապես կարգավիճակի հարցը ընդունվում է կոնսենսուսի խստորեն պահպանմամբ:
«Եթե չլինի ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մեկի համաձայնությունը, բնականաբար, որոշում չի լինի: Դրա համար գոյություն ունի կանոնադրություն և պայմանագիր, որով և առաջնորդվում ենք: Դուք, երևի, մի քանի անգամ համոզվել եք. նույնիսկ տեսաք՝ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը ինչքան տևեց: Մինչև մենք կոնսենսուսի չեկանք, և բոլոր անդամ երկրները չստորագրեցին, որոշումը չկայացվեց»,- հավելեց Սեմերիկովը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարի խոսքով` կազմակերպության դռները բաց են բոլոր երկրների համար, և յուրաքանչյուր պետություն կարող է ցանկություն հայտնել դառնալ կազմակերպությունում գործընկեր, դիտորդ կամ անդամ, սակայն կան որոշակի սահմանափակումներ և դրանք բոլորը ներկայացված են նորմատիվ փաստաթղթերում:
Սեպտեմբերի 10-11-ը Երևանում անցկացվում են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի (ՌՏՀՄՀ) աշխատանքային խմբի նիստերը, իսկ սեպտեմբերի 12-ին կայացավ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ՌՏՀՄ 17-րդ նիստը:

Issue of granting status to Azerbaijan at CSTO is not being discussed – Acting Secretary General
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The decision on granting the status of a partner, observer or member to any country in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) is being made by consensus, Acting CSTO Secretary General Valery Semerikov told reporters on September 12.
Commenting on rumors on granting a status to Azerbaijan in the CSTO, Semerikov said no application has been submitted by Azerbaijan, and this issue has not been discussed.
“Where is this information from? Somebody from somewhere said his personal opinion, and the discussion of this issue starts. This is not correct. There are procedural rules, demands which were adopted by the CSTO member states and should be implemented definitely. Only after this the issue of the status can be discussed”, he said.
He noted that the status issue in particular is adopted by strictly keeping the consensus.
“If the approval of one of the CSTO states is absent, there cannot be any decision, of course. Charter and treaty exist for this through which we are guided. You perhaps have been convinced for several times, I even saw how long the issue of the appointment of the CSTO Secretary General lasted. The decision was not made until we came to a consensus and all member states signed”, Semerikov said.
The acting CSTO chief said the organization’s doors are open to all countries, and each state can wish to become a partner, observer or member in the organization, but there are certain restrictions and all are presented in normative documents.