Վայոց ձորում կնշվի Գլաձորի համալսարանի հիմնադրման 735-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայոց ձորի մարզում սեպտեմբերի 6-ին կնշվի Գլաձորի համալսարանի հիմնադրման 735-ամյակը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, մարզում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ:
Թանահատի վանական համալիրում, ժամը 15։00-ին կկատարվի օրհնության կարգ և կմատուցվի Սուրբ պատարագ։ Հոգևոր և աշխարհիկ կատարումներով հանդես կգա «Գեղարդավանք» երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր՝ Մհեր Նավոյան, խմբավար` Անահիտ Պապայան):
Ժամը 17։00-ին, Եղեգնաձորի մշակույթի տան հարակից տարածքում, առանձին տաղավարով կներկայանա Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանը՝ խաչքարագործ, կավագործ վարպետների աշխատանքների ցուցադրությամբ և վարպետաց դասերի անցկացմամբ։ Իրենց աշխատանքները կներկայացնեն մանրանկարչության վարպետները, ծղոտագործները։
Միջոցառմանը կմասնակցեն նաև «Տերյան» մշակութային կենտրոնը և «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունը, որը կիրականացնի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք։
Վայոց ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի ուսանողները կկազմակերպեն փայտի փորագրության աշխատանքների ցուցադրություն, գինու, քաղցրեղենի համտես։
Ելույթ կունենան մարզի պարային համույթները։ Կցուցադրվի «Երկրորդ Աթենք Պանծալի» փաստավավերագրական ֆիլմը։

В Вайоц Дзоре отметят 735-летие со дня основания Гладзорского университета
6 сентября в Вайоц Дзорской области будет отмечаться 735-летие со дня основания Гладзорского университета.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении, в области намечен ряд мероприятий.
В монастырском комплексе Танаат, в 15: 00 будет совершен обряд благословения и отслужена Святая литургия. С духовными и светскими произведениями выступит хор “Гегардаванк” (художественный руководитель, заслуженный деятель искусств РА, доктор, профессор Мгер Навоян, хормейстер - Анаит Папаян).
В 17: 00 на территории, прилегающей к Дому культуры Ехегнадзора, будут представлены экспозиции Геологического музея Ехегнадзора, работы скульпторов хачкаров, гончарных мастеров, состоятся мастер-классы. Свои работы представят и мастера миниатюры.
В мероприятии примут участие также и культурный центр “Терян” и благотворительная организация “Орран”, которая проведет выставку-продажу работ своих воспитанников.
Студенты регионального государственного колледжа Вайоц Дзора организуют выставку работ резьбы по дереву, дегустацию вин и сладостей.