Առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ընդամենը ներդրումներն ավելացել են 26%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019թ-ի հունվար-հունիս ամիսներին իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ընդամենը ներդրումները նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 26%-ով՝ կազմելով 705 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահատվածի համար 20%-ով ավելացել են նաև օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքերը՝ կազմելով 152 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի 126 մլրդ դրամի փոխարեն:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2019թ-ի հունվար-հուլիս ամիսների սոցիալ-տնտեսական վիճակի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները:
ՎԿ տվյալների համաձայն՝ հունվար-հունիս ամիսներին օտարերկրյա ընդամենը ներդրումների գծով ստացումների և մարումների տարբերությունը, այսինքն՝ զուտ հոսքերը կազմել են 97.8 մլրդ դրամ՝ 2018թ-ին արձանագրված բացասական՝ -24.5 մլրդ դրամի դիմաց: Միևնույն ժամանակ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերը 38.6 մլրդ դրամից նվազել են մինչև 7.7 մլրդ դրամ:
Հիմնական խոշոր ներդրումները ներգրավվել են Ռուսաստանի Դաշնությունից, Գերմանիայից, Իտալիայից և Նիդերլանդներից:

Иностранные инвестиции в январе - июне 2019 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличились на 26%, составив 705 млрд драмов.
За тот же период на 20% увеличились также и потоки прямых иностранных инвестиций, составив 152 млрд драмов, против 126 млрд драмов за первое полугодие прошлого года.
Как сообщает «Арменпресс», Статистический комитет опубликовал статистические данные о социально-экономическом положении за январь - июль 2019 года.
По данным СК, в январе - июне разница между получением и погашением иностранных инвестиций, то есть чистые потоки составили 97,8 млрд драмов против зафиксированных в 2018 году отрицательных - 24,5 млрд драмов. В то же время чистые потоки прямых иностранных инвестиций сократились с 38,6 млрд до 7,7 млрд драмов.
Основные крупные инвестиции были привлечены из Российской Федерации, Германии, Италии и Нидерландов.