Գիտնականները սրտի տագնապը 90 տոկոս ճշգրտությամբ կանխատեսելու միջոց են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտնականները սրտի տագնապի առաջին նշանները հայտնաբերելու գերճշգրիտ միջոց են գտել սկսվելուց շատ ժամանակ առաջ: Այժմ, ինչպես հայտնել Է The Times թերթը, դա հնարավոր Է դարձել արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիայի օգտագործման շնորհիվ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օքսֆորդի համալսարանի մասնագետները տեխնոլոգիան ստեղծել են արհեստական ինտելեկտի հիման վրա, որը կարող Է սրտի տագնապի բարձր ռիսկի ենթակա մարդկանց հայտնաբերել դրա առաջացումից տասը տարի առաջ: Նոր ծրագիրն կատարում Է այն սովորական պատկերների վերլուծությունը, որոնք ստացվել են սրտի համակարգչային տոմոգրաֆիայի (ՀՏ) արդյունքում:
Նշվում Է, որ նման կանխատեսման ճշգրտությունը, հատուկ կլինիկական փորձարկումների արդյունքներով, կազմել Է 85-90 տոկոս: «Այն, ինչ մենք կարող ենք տեսնել ՀՏ-ի օգնությամբ, միայն այսբերգի գագաթն Է: Մենք մշակել ենք արհեստական ինտելեկտի չափազանց հզոր համակարգ, որը նայում Է ներսը եւ ի հայտ բերում այն գործոնները, որոնք առավել մեծ վտանգ են ներկայացնում պացիենտների համար»,-նշել Է Օքսֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Հարալամբոս Անտոնիադիսը: Նրա խոսքով՝ ռիսկի խմբում հայտնված մարդկանց կարող են նշանակվել դեղամիջոցներ, այդ թվում՝ ստատիններ եւ ասպիրին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Прогнозировать сердечный приступ научились с точностью в 90%
Британские ученые нашли высокоточный способ выявления первых признаков сердечного приступа задолго до его наступления. Теперь это стало возможным, как сообщает газета The Times, благодаря использованию технологии искусственного интеллекта.
Специалисты из Оксфордского университета создали технологию на основе искусственного интеллекта, которая может выявить людей с повышенным риском сердечного приступа практически за 10 лет до его возникновения. Новая программа проводит анализ обычных изображений, полученных в результате компьютерной томографии (КТ) сердца.
При этом точность такого прогноза, по итогам специальных клинических испытаний, составила 85-90%. "То, что мы можем видеть с помощью КТ, - это лишь вершина айсберга. Мы разработали чрезвычайно мощную систему искусственного интеллекта, которая заглядывает внутрь и выявляет факторы, представляющие наибольшую опасность для пациентов", - отметил профессор Оксфордского университета Хараламбос Антониадис. По его мнению, людям, попавшим в группу риска, могут быть прописаны такие лекарственные препараты, как статины и аспирин.