Հայաստանը կմասնակցի Իտալիայում անցկացվող Սալենտոյի 16-րդ միջազգային կինոփառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Սալենտոյի 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացմանը կներկայացվի Միքայել Պողոսյանի «Արև, սարեր ու սեր» ֆիլմը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, կինոփառատոնի տնօրեն Ջիջի Կամպանիլեի հրավերով «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը 2019 թ. սեպտեմբերի 4-8-ը ներկա կլինի Տրիկազե քաղաքում անցկացվող միջոցառմանը:
«Սալենտո» միջազգային կինոփառատոնը հիմնադրվել է 2004 թվականին Իտալիայի Տրիկազե քաղաքում: Կինոփառատոնի կարգախոսն է` «Անկախ ֆիլմերի տոնախմբություն ամբողջ աշխարհից»: «Սալենտոն» միջազգային իրադարձություն է դարձել «շրջագայող» հայեցակարգի շնորհիվ, որը սկսվել է 2010 թվականին Լոնդոնի «Prince Charles» կինոթատրոնում` կինոնկարների ցուցադրությունով: Այնուհետև, Սալենտոյի կինոփառատոնն անկախ ֆիլմեր է ներկայացրել ամբողջ աշխարհում` Ցյուրիխում, Մոսկվայում, Պետերբուրգում, Հոնկոնգում, Սանտյագո դել Չիլիում, Երևանում և այլուր: Կինոփառատոնն ամբողջովին նվիրված է անկախ արտադրություններին և ունի նորարարական բանաձև, որը սահմանում է բովանդակային բարձր որակ:

Армения примет участие в XVI Международном кинофестивале “Саленто”
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА на открытии XVI Международного фестиваля “Саленто” будет представлен фильм Микаэла Погосяна “Солнце, горы и любовь”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, по приглашению директора кинофестиваля Джиджи Кампаниле директор ГНКО “Национальный киноцентр Армении” Шушаник Мирзаханян с 4 по 8 сентября будет участвовать в мероприятии, которое состоится в городе Триказе.
Международный кинофестиваль “Саленто” был основан в 2004 году в итальянском городе Триказе. Лозунг кинофестиваля - “Праздник независимых фильмов со всего мира”. “Саленто” стал международным событием благодаря концепции “путешествующий”, запущенной с показом фильмов в 2010 году в лондонском кинотеатре “Prince Charles”. Затем фестиваль “Саленто” представлял независимые фильмы по всему миру - в Цюрихе, Москве, Петербурге, Гонконге, Сантьяго-дель-Чили, Ереване и др. Кинофестиваль полностью посвящен независимым производствам и имеет инновационную формулу, которая и определяет его высокое содержание.