Քրեական ենթամշակույթի մարդկանց ապրելու ուղարկել իրենց տուն՝ բանտ. Վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունն ընդունեց օրենսդրական նախագծերի փաթեթ, որով առաջարկվում է քրեական պատասխանատվություն նախատեսել քրեական աստիճանակարգության, բարձրագույն կարգավիճակ տալու կամ ստանալու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու կամ ղեկավարելու համար, եթե բացակայում են Քրեական օրենսգրքի 222-րդ կամ 223-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցագործության հատկանիշները՝ բանդիտիզմ և մասնակցություն հանցավոր համագործակցությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախագիծը ներկայացրեց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
«Միաժամանակ, այս մասով նախատեսված է խրախուսական նորմ այն մասնակցի համար, ով կբացահայտի խումբը կամ կնպաստի տվյալ խմբի գործունեության խափանմանը։ Նշված անձանց մասով խրախուսական նորմ է սահմանված քրեական պատասխանատվությունից ազատվելը»,- նշեց Բադասյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշեց, որ այս ամենի մեջ ներգրավված անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության։
«Այս ենթամշակույթի մարդիկ բանտը համարում են իրենց տունը, և, հետևաբար, պետք է նրանց բոլորին ուղարկել իրենց տուն՝ ապրելու»,- նշեց վարչապետը։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր հերթին նկատեց, որ քրեական ենթամշակույթում ներգրավված անձինք շատ անգամ էականորեն վնասում են հանցագործությունների բացահայտմանը։ «Օրենսդրական այս փոփոխությունը, որը, հույս ունեմ, կընդունվի ԱԺ-ի կողմից, բացառիկ նշանակություն ունի։ Որ պահին սա դարձավ օրենք, մեծ ծավալի աշխատանք պետք է իրականացվի», - ասաց նա։

YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. The Government of Armenia has adopted a legislative package which envisages introducing criminal liability for “granting or receiving criminal hierarchy, top status, creating or leading a group of criminal subculture, even if the crimes under Article 222 or 223 of the Criminal Code (banditry and membership to organized crime) are absent.
The bill was presented today by Minister of Justice Rustam Badasyan at the Cabinet meeting.
At the same time, Badasyan said those who will cooperate with law enforcement in uncovering or disrupting the given organized crime syndicate’s activities will be freed from criminal liability.
Prime Minister Nikol Pashinyan in turn said that people involved in the subculture must be subjected to criminal liability.
“People from this subculture consider prison to be their home, and therefore they all must be sent to their homes to live,” the PM said.
“This legislative change, which I hope parliament will adopt, is of exclusive significance. The moment this becomes law massive work will have to be done,” Prosecutor General Arthur Davtyan said.