Moody’s-ի փորձագետները ՀՀ կառավարության ռազմավարական նպատակները համարում են ադեկվատ, ճշգրիտ և արդի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Moody’s միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային կազմակերպության փորձագետները Հայաստանի կառավարության ռազմավարական նպատակները համարում են ադեկվատ, ճշգրիտ և արդի: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ավելացնելով, որ հանդիպել է Moody’s-ի փորձագետների հետ և նրանց հետ քննարկել Հայաստանի ռազմավարական նպատակները:
«Ցանկանում եմ կիրառական իմաստով այս իրադարձության մասին խոսել՝ մասնավոր հատվածի հետ կապված։ Սա չի կարող չհանգեցնել շուկայում տոկոսների նվազմանը։ Նախ, այն հայկական մասնավոր կազմակերպությունները, որոնք ունեն Moody’s-ի վարկանիշ, նրանց վարկանիշը 90 տոկոս հավանականությամբ կաճի, ինչը կնշանակի, որ արտաքին շուկաներից ներգրավված միջոցների տոկոսադրույքները կնվազեն։ Սա կբերի նրան, որ հայկական շուկայում տոկոսադրույքները որոշակի չափով կնվազեն», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց փոխվարչապետը։
Moody’s-ի կողմից օգոստոսի 27-ին հրապարակված զեկույցում կազմակերպությունը բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ազգային արժույթով և արտարժույթով գնանշված երկարաժամկետ թողարկողի և արտարժույթով գնանշված չապահովված արտոնյալ պարտքի վարկանիշները՝ «B1»-ից «Ba3»:

YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. The experts of Moody's Investors Service ("Moody's") consider the strategic goals of the Armenian government adequate, accurate and relevant, Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said during today’s Cabinet meeting, adding that he personally met with these experts to discuss Armenia’s strategic goals.
“I would like to talk about this event from practical terms, connected with the private sector. This will lead to the reduction of interest rates in the market. Firstly, those Armenian private companies, which have Moody’s rating, their rating will rise with 90% probability, which means that the interest rates of funds received from foreign markets will decrease. This will lead to the point that the interest rates in the Armenian market will decline to a certain extent”, he said.
Moody's Investors Service ("Moody's") has upgraded on August 27 the Government of Armenia's local and foreign currency long-term issuer and foreign currency senior unsecured debt ratings to Ba3 from B1.