Ջամուի եւ Քաշմիրի մայրաքաղաքում բացվել են կառավարական հիմնարկությունները եւ դպրոցների մի մասը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Ջամուի եւ Քաշմիրի միութենական տարածքի իշխանություններն օգոստոսի 19-ին տարածաշրջանի մայրաքաղաք Սրինագարում բացել են բոլոր կառավարական հիմնարկությունները եւ դպրոցների մի մասը: Ինչպես հայտնել Է NDTV հեռուստաալիքը, այս որոշումը անվտանգության այն խիստ միջոցառումները մեղմելու սկիզբն Է, որոնք Ջամուում եւ Քաշմիրում սահմանվեցին այն բանից հետո, երբ Հնդկաստանի կառավարությունն օգոստոսի 5-ին այդ տարածքը զրկեց նահանգի կարգավիճակից:
Ըստ այդ տեղեկատվության, առայժմ բաց կլինեն Սրինագարում գործող մոտավորապես 900 դպրոցներից միայն 196-ը: «Մենք դպրոցները բացել ենք միայն մի քանի շրջաններում՝ այնտեղ անվտանգության ստուգումից հետո: Մենք դիմում ենք ծնողներին՝ հորդորելով իրենց երեխաներին ուղարկել միայն այնտեղ, որտեղ բացվել են դպրոցները: Անվտանգությունը մեր պատասխանատվությունն Է»,-հեռուստաալիքը մեջբերել Է իշխանությունների ներկայացուցիչ Շահիդ Իքբալի խոսքը:
Կառավարական բոլոր հիմնարկությունները երկուշաբթի օրը պետք Է բաց լինեն: Իշխանությունները նաեւ վերականգնել են քաղաքային հեռախոսների մոտավորապես երկու երրորդի աշխատանքը: Շարժական կապի եւ ինտերնետի ծառայությունները կվերականգնվեն միայն անվտանգության ոլորտի իրադրության համակողմանի վերլուծությունից հետո: Դրա հետ մեկտեղ տեղի բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ եւ տարբեր կուսակցությունների ակտիվիստներ, այդ թվում՝ Ջամուի եւ Քաշմիրի նախկին գլխավոր նախարարներ Օմար Աբդուլան եւ Մեհբուբա Մուֆթին, առայժմ կալանքի տակ են մնում: Իշխանությունները բախումների սպառնալիքի պաատճառով նաեւ չեղարկել են Ջամուի մի քանի շրջաններում ինտերնետի եւ շարժական հեռախոսների ավելի վաղ թույլատրված օգտագործումը:
Օգոստոսի 18-ին «Ֆրանսպրես» գործակալությունը, վկայակոչելով Հնդկաստանի կառավարության աղբյուրներ, հայտնել Է, որ Ջամուում եւ Քաշմիրում առնվազն 4 հազար մարդ Է ձերբակալվել օգոստոսի սկզբին տարածաշրջանի կարգավիճակի փոփոխման պահից: Ձերբակալությունները, ինչպես նշում Է գործակալությունը, կատարվել են հասարակական անվտանգության մասին օրենքին համապատասխան, որը թույլ Է տալիս առանց դատի մարդուն կալանքի տակ պահել մինչեւ երկու տարի ժամկետով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в столице Джамму и Кашмира открываются правительственные учреждения и часть школ
Власти индийской союзной территории Джамму и Кашмир открыли в понедельник часть школ и все официальные правительственные учреждения в столице региона Сринагаре. Как сообщает телеканал NDTV, это решение - начало смягчения строгих мер безопасности, введенных в Джамму и Кашмире после того, как правительство Индии лишило эту территорию статуса штата, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По этой информации, пока будут открыты только 196 школ из примерно 900, действующих в Сринагаре. "Мы открыли школы только в некоторых районах - после проверки там безопасности. Мы обращаемся к родителям с призывом отправлять своих детей только туда, где были открыты школы. Безопасность - это наша ответственность ", - цитирует телеканал слова представителя властей Шахида Икбала.
Все правительственные учреждения в понедельник должны быть открыты. Власти также восстановили работу примерно двух третей городских телефонов. Услуги мобильной связи и интернета будут восстановлены только после всестороннего анализа ситуации в сфере безопасности, указывает телеканал.
При этом многие местные политики и активисты различных партий, в том числе бывшие главные министры Джамму и Кашмира Омар Абдулла и Мехбуба Муфти, пока остаются под стражей. Власти также отменили разрешенное ранее использование интернета и мобильных телефонов в некоторых районах Джамму - из-за угроз столкновений.
В минувшее воскресенье агентство Франс Пресс (АФП) со ссылкой на индийские правительственные источники сообщило, что по меньшей мере 4 тыс. человек были задержаны в Джамму и Кашмире с момента изменения статуса региона в начале августа. Задержания, указывает агентство, были проведены в соответствии с законом об общественной безопасности, который позволяет заключать человека под стражу на срок до двух лет без суда.