Նեպալը կխստացնի կանոնները Էվերեստը նվաճողների համար զոհվածների թվի աճի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նեպալի իշխանությունները պլանավորում են կխստացնել Էվերեստ լեռը նվաճողների համար սահմանված կանոնները վերջին սեզոնում լեռնագնացների շրջանում մահացության բարձր մակարդակի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Himalayan Times թերթը:
Էվերեստ լեռը գտնվում Է Հիմալայներում եւ Երկրի ամենաբարձր գագաթն Է: Ծովի մակարդակից դրա բարձրությունը հասնում Է 8 հազար 848 մետրի: Պաշտոնական տվյալների համաձայն, ընդամենն այս տարի ալպինիստական տարեշրջանի սկսվելուց ի վեր ութ հազար մետրից ավելի բարձունքը նվաճելու ժամանակ Հիմալայներում զոհվել Է 21 մարդ:
Պաշտոնյաներից, փորձագետներից եւ լեռնային զբոսաշրջության ոլորտի գործակալությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած հանձնաժողովն օգոստոսի 15-ին զեկույց Է ներկայացրել Նեպալի մշակույթի, զբոսաշրջության եւ քաղաքացիական ավիացիայի նախարարին, որում կառավարությանը հանձնարարում Է՝ խստացնել լեռնային տուրիզմի անվտանգության կանոնները: Ինչպես նշվում Է, հիմնական հանձնարարություններից մեկը «մեկ լեռնագնաց-մեկ բարձունք-մեկ սեզոն» քաղաքականության սահմանումն Է:
Հանձնաժողովի զեկույցի համաձայն, Էվերեստը եւ 8 հազար մետրից բարձր մյուս լեռնագագաթները նվաճողները պետք Է մեծ բարձունքներ վերելքի պատրաստություն անցնեն: Նոր կանոնների համաձայն, ենթադրվում Է, որ Էվերեստ բարձրանալու թույլտվություն Է տրվելու միայն նրանց, ովքեր Նեպալում 6,5 հազար մետրից ոչ ցածր բարձունք են նվաճել:
Բացի այդ, եթե կանոններն հավանության արժանանան, լեռնագնացները պետք Է իշխանություններին տեղեկանք ներկայացնեն առողջական վիճակի եւ ֆիզիկական պատրաստության վերաբերյալ, իսկ նրանց Էքսկուրսավարներ կկարողանան լինել միայն Նեպալի քաղաքացիները: Բացի այդ, ընկերությունները, որոնք կազմակերպում են արշավախմբերը, պետք Է ունենան բարձր որակավորման փրկարարական թիմ եւ լեռնային տուրիզմի գիտելիքներ ունեցող բժիշկ:
Նեպալի զբոսաշրջության նախարար Յոգեշ Բհաթարային հայտարարել Է, որ նախարարությունը կընդունի հանձնաժողովի հանձնարարականները: Նրա խոսքով՝ զեկույցի հիման վրա կփոխվեն համապատասխան օրենսդրական ակտերը եւ լեռնային տուրիզմի ոլորտի կանոնները:
Նեպալն աշխարհի ութ ամենաբարձր լեռնագագաթների հայրենիքն Է, լեռնագնացությունը երկրի զբաղվածության եւ եկամուտների հիմնական աղբյուրն Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Непал ужесточит правила для покорителей Эвереста из-за роста числа погибших
Власти Непала планируют ужесточить правила для покорителей горы Эверест из-за высокого уровня смертности среди альпинистов в последнем сезоне, сообщает газета Himalayan Times.
Гора Эверест расположена в Гималаях и является самой высокой вершиной Земли. Ее высота составляет 8848 метров над уровнем моря. Согласно официальным данным, всего с начала альпинистского сезона в текущем году во время покорения вершин выше восьми тысяч метров в Гималаях погиб 21 человек.
Комиссия из чиновников, экспертов и агентств в сфере горного туризма представила в четверг доклад министру культуры, туризма и гражданской авиации Непала, в котором рекомендует правительству ужесточить правила в горном туризме для безопасности. Как отмечается, одной из основных рекомендаций является установление политики "один альпинист-одна вершина-один сезон",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно докладу комиссии, покорители Эвереста и других горных вершин выше 8 тысяч метров должны проходить подготовку по восхождению на большие высоты. По новым правилам, предполагается, что разрешения для восхождения на Эверест будут выдаваться только тем, кто покорил вершину в Непале не ниже 6,5 тысячи метров.
Кроме того, если правила будут одобрены, альпинисты должны будут предоставить властям справку о состоянии здоровья и физической подготовке, а их гидами смогут быть только граждане Непала. Кроме того, компании, организующие экспедиции, должны иметь квалифицированную спасательную команду и врача со знаниями в горном туризме.
Министр туризма Непала Йогеш Бхаттараи заявил, что министерство примет рекомендации комиссии. По его словам, на основании доклада будут изменены соответствующие законодательные акты и правила в сфере горного туризма.
Непал является родиной для восьми самых высоких горных вершин в мире, альпинизм является основным источником занятости и доходов для страны.