Շուրջ 3 մլն ուկրաինացիներ կարող են ՌԴ-ի քաղաքացիություն ստանալ պարզեցված կարգով. ՌԴ ՆԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի շուրջ երեք միլիոն քաղաքացիներ, որոնք մտնում են արտոնյալ կատեգորիայի մեջ, կարող են Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստանալ: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ-ի ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) Միգրացիայի հարցերի գլխավոր վարչության ղեկավար Վալենտինա Կազակովան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այն անձանց ընդհանուր թիվը, որոնք կարող են օգտվել (պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու նոր կանոններից – ծանոթ. խմբ.) Ուկրաինայի շուրջ 3 միլիոն քաղաքացիներ են»,- ասել Է նա: Ռուսաստանի ՆԳ նախարարությունը պլանավորում Է ավելացնել գերատեսչության միգրացիոն ստորաբաժանումների հաստիքային թվաքակազմը Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստանալ ցանկացողների կուտակումներից հետո, ասել Է Կազակովան:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ապրիլի 24-ին ստորագրել Է հրամանագիր «Հումանիտար նպատակով այն անձանց կատեգորիաների սահմանման մասին, ովքեր իրավունք ունեն դիմելու պարզեցված կարգով ՌԴ-ի քաղաքացիության ընդունման դիմումներով», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МВД РФ: около 3 млн украинцев могут получить российское гражданство в упрощенном порядке
Около трех миллионов граждан Украины, попадающих в льготную категорию, могут получить российское гражданство. Как передает Арменпресс, об этом журналистам сообщила руководитель Главного управления по вопросам миграции МВД РФ Валентина Казакова.
"Общее число лиц, которые могут воспользоваться [новыми правилами получения гражданства в упрощенном порядке - прим. ТАСС] около 3 млн граждан Украины", - сказала она.
МВД России планирует увеличить штатную численность миграционных подразделений ведомства после наплыва желающих получить российское гражданство, сказала Казакова.
Президент России Владимир Путин 24 апреля подписал указ "Об определении в гуманитарных целях категорий лиц, имеющих право обратиться с заявлениями о приеме в гражданство РФ в упрощенном порядке".