Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն օգոստոսի 14-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարը կարևորել է ՄԱԿ-ի հետ ԱԻՆ համագործակցության արդյունավետությունը, որը միտված է աղետների ռիսկի նվազեցմանը, ինչպես նաև աղետների հետևանքների վերացման կարողությունների զարգացմանը:
Նախարար Ցոլակյանը ՄԱԿ մշտական համակարգողին է ներկայացրել աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում ԱԻ նախարարության քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և իրականացվող միջոցառումների ընթացքը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց հայկական քաղաքային որոնողափրկարարական թիմին, որը, գերազանց կատարելով իր առջև դրված խնդիրը, 2015 թվականին 5 տարի ժամկետով ստացավ միջազգային որոնողափրկարարական խորհրդատվական խմբի (INSARAG) արտաքին որակավորման հավաստագիրը, որի վերաորակավորման գործընթացը նախատեսված է 2020 թվականի սեպտեմբերի 1-4-ը:
INSARAG արտաքին որակավորման հավաստագիրը փաստում է թիմի բարձր պատրաստվածության և աշխարհի տարբեր երկրներում հնարավոր աղետից տուժած բնակչությանը օգնության հասնելու կարողության մասին:
Նախարար Ցոլակյանը կարևորեց INSARAG չափանիշների համապատասխան քաղաքային որոնողափրկարարական թիմերի ձևավորումը Հայաստանի մարզերում:
Նախարարի դիտարկմամբ անհրաժեշտ է ավելի ամրապնդել կարգապահությունը, կատարելագործել շարժունակությունը և տեղում որոշումներ կայացնելու ճկունությունը:
Առաջիկայում սպասվող կառուցվածքային փոփոխություններով նախատեսվում է ավելացնել հատուկ նշանակության փրկարարական ստորաբաժանումների աշխատակիցների թիվը:
Խոսելով ԱԻՆ կարիքների մասին, նախարար Ցոլակյանը առանձնացրեց բարձրահարկ (50 մետր և ավելի) շենքերի համար նախատեսված հրդեհաշիջման մեքենաների, ինչպես նաև անտառային հրդեհների ժամանակ ամենագնաց ջրատար մեքենաների անբավարարության խնդիրները:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար հիշեց, որ Վրաստանում աշխատելու տարիներին Բորժոմիի 2017 թվականի խոշոր հրդեհի ժամանակ օգնության հասած Հայաստանի հրշեջ-փրկարարները աշխատել են օպերատիվ և արդյունավետ:
Շոմբի Շարիփի համոզմամբ, Հայաստանի INSARAG թիմը լավագույնն է տարածաշրջանում:
Նրա կարծիքով, հայկական քաղաքային որոնողափրկարարական թիմը պատրաստ է հայտ ներկայացնել և ստանալ ավելի բարձր որակավորման աստիճան:
Հանդիպման ավարտին Ֆելիքս Ցոլակյանը ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին տեղեկացրեց հայկական և ռուսական կառավարությունների որոշմամբ Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ուղարկված մոտ 130 տոննա մարդասիրական օգնության մասին, որը նախատեսված է ռազմական կոնֆլիկտից տուժած բնակչության համար:

Феликс Цолакян принял делегацию, возглавляемую постоянным координатором ООН в Армении
Министр по ЧС РА Феликс Цолакян 14 августа принял делегацию, возглавляемую постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, министр отметил важность эффективности сотрудничества МЧС с ООН, направленного на снижение риска бедствий, а также развитие возможностей по ликвидации последствий бедствий.
Министр Цолакян представил постоянному координатору ООН основные направления политики МЧС в сфере снижения риска бедствий и ход осуществляемых мероприятий.
В ходе встречи стороны говорили об армянской городской поисково-спасательной команде, которая, отлично выполнив поставленную перед ней задачу, в 2015 году сроком на 5 лет получила сертификат внешней квалификации международной поисково-спасательной консультативной группы (INSARAG), процесс переквалификации которого запланирован на 1-4 сентября 2020 года.
Сертификат внешней квалификации INSARAG свидетельствует о высокой готовности команды и возможности оказания помощи населению, пострадавшему от возможных катастроф в разных странах мира.
Министр Цолакян отметил важность формирования городских поисково-спасательных команд в областях Армении в соответствии с критериями INSARAG.
По словам министра, необходимо укреплять дисциплину, совершенствовать мобильность и гибкость принятия решений на месте.
С ожидаемыми в ближайшее время структурными изменениями планируется увеличить число сотрудников спасательных подразделений специального назначения.
Говоря о нуждах МЧС, министр Цолакян выделил проблемы, связанные с нехваткой машин для пожаротушения высотных (50 метров и более) зданий, а также водовозов для лесных пожаров.
Постоянный координатор ООН Шомби Шарп, поблагодарив за прием, вспомнил, что в годы работы в Грузии во время крупного пожара в Боржоми в 2017 году прибывшие на помощь пожарные-спасатели Армении работали оперативно и эффективно.
Шомби Шарп уверен, что команда INSARAG Армении - лучшая в регионе.
По его мнению, армянская городская поисково-спасательная команда готова подать заявку и получить более высокую квалификацию.
В конце встречи Феликс Цолакян сообщил постоянному координатору ООН Шомби Шарпу о 130 тоннах гуманитарной помощи, направленной в Сирийскую Арабскую Республику по решению армянского и российского правительств, которая предусмотрена для населения, пострадавшего от военного конфликта.