Հայաստանը ռազմավարական դիրք է զբաղեցնում մեր օրերի համաշխարհային քարտեզի վրա. KCW Today-ի անդրադարձը
Հայաստանը ռազմավարական դիրք է զբաղեցնում մեր օրերի համաշխարհային
քարտեզի վրա. KCW Today-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պատմական գեղեցկություն և կարևորություն, հնագույն մշակույթ ունեցող Հայաստանը մեր օրերի համաշխարհային քարտեզի վրա ռազմավարական դիրք է զբաղեցնում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է բրիտանական հայտնի «Kensington, Chelsea & Westminster Today» ամսագիրը, որի օգոստոսյան համարը լույս է տեսել հայոց թռչնատառ այբուբենի նկարը պատկերող շապիկով։ Ամսագիրը ստվարածավալ հոդվածներ է նվիրել Հայաստանին՝ անդրադառնալով մեր երկրի պատմությանը, հավատքին, զբոսաշրջությանն ու մշակույթին։
Հոդվածների հեղինակներն այս տարի հունիսին այցելել էին Հայաստան՝ մասնակցելու առաջին անգամ մեր երկրում կազմակերպված «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին, որը կազմակերպվել էր Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
«Ծառայել Հայաստանին, նշանակում է ծառայել մեր քաղաքակրթությանը». 1895 թվականին Օսմանյան Կայսրությունում հայերի դեմ իրականացվող բռնությունների դեմ հանդես եկած Բրիտանիայի վարչապետ Ուիլիամ Գլադսթոնի այս խոսքերով էլ հեղինակները սկսել են Հայաստանին նվիրված հոդվածաշարը՝ նշելով, որ մեջբերված խոսքերն այսօր էլ շարունակում են մեծ իմաստ պարունակել, քանի որ Հայաստանը շարունակում է իր նշանակալի նպաստը բերել տարբեր ոլորտներում, ինչպիսիք են համաշխարհային գիտությունը, դասական երաժշտությունը, շախմատը և այլն։ «Հայ ժողովուրդը հայտնի է իր տեսակով, որը միշտ գրկաբաց է ընդունում այցելուներին ու հարևաններին»,- նշում են հեղինակները։
Անդրադառնալով հայոց պատմությանը` KCW Today-ը նշում է, որ Հայաստանն առաջինն էր, որ 301 թվականին ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն։ «Ունենալով նման հարուստ կրոնական և մշակութային պատմություն՝ պատահական չէ, որ ողջ աշխարհի հայերն այսօր էլ շարունակում են քրիստոնեական ավանդույթներն ու ամուր են պահում իրենց հավատը»,- նշում է ամսագիրը։
Հեղինակները հատուկ անդրադարձ են կատարել Հայոց ցեղասպանությանը՝ նշելով, որ 1915-1922 թվականներին շուրջ 1,5 մլն հայեր Օսմանյան Կայսրությունում սիստեմատիկ կերպով կոտորածի ենթարկվեցին իշխանությունների կողմից։ «Այդուհանդերձ, քաղաքական ճնշումների պատճառով այս սարսափելի ոճրագործությունը երբեք արդարացի ճանաչում չի գտել միջազգային հանրության կողմից։ Թուրքական կառավարությունը մշտապես հրաժարվել է պատասխանատվություն ստանձնել կատարվածի համար, Միացյալ Նահանգները և Միացյալ Թագավորությունը ևս դեռևս պաշտոնապես չեն ընդունել կատարվածը՝ վախենալով դիվանագիտական սկանդալ հարուցել Թուրքիայի հետ»,- նշում են հեղինակները՝ պատմելով նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և այն կարևոր դերի մասին, որ կատարում է կառույցը ցեղասպանության մասին իրազեկման մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ։
«Դիմանալով ժամանակի փորձությանը՝ Հայաստանն այսօր ծաղկում է նոր թափ հավաքող զբոսաշրջությամբ և ծառայությունների ոլորտով։ Ամեն տարի միլիոնավոր մարդիկ են այցելում Հայաստան, որը հայտնի է իր գեղեցիկ բնապատկերներով և դաշտերով»,- շարունակում են հեղինակները՝ պատմելով մեր երկրի գեղատեսիլ վայրերի մասին։ Նրանք հատկապես ուշադրություն են հրավիրում այն փաստի վրա, որ Հայաստանը հայտնի է որպես ձմեռային սպորտաձևերի սիրահարների վայր։ Հեղինակները նշում են, որ մեր երկրում այցելուներին սպասում են յուրահատուկ հայկական ուտեստները, ինչպիսիք են խորովածն ու դոլման։
KCW Today-ի օգոստոսյան համարում հատուկ անդրադարձ է կատարվել Մատենադարանին՝ սկսած հայոց ձեռագրերի ստեղծման պատմությունից մինչև հնագույն ձեռագրերի ստեղծումն ու մեր օրերում դրանց պահպանումը։ Հեղինակները նշում են, որ հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտը ոչ միայն հայկական ձեռագրերի ամենամեծ հավաքածուն ունի, այլև այստեղ են պահպանվում օտարալեզու հնագույն ձեռագրեր ևս, ինչպես նաև արժեքավոր շատ տեքստեր, որոնց բնօրինակները, ցավոք, վաղուց ոչնչացվել են, և այսօր պահպանվում են միայն դրանց հայերեն թարգմանությունները։

Армения занимает стратегическую позицию на сегодняшней мировой карте: обзор KCW Today
Армения, с красотой своей истории, с древнейшей культурой и своим важным значением, занимает стратегическую позицию на сегодняшней мировой карте.
Как передает Арменпресс, об этом пишет известный британский журнал “Kensington, Chelsea & Westminster Today”, августовский номер которого вышел в свет с изображением армянского алфавита на обложке. Журнал посвятил Армении обширные статьи, коснувшись истории, веры, туризма и культуры нашей страны. Авторы статей в июне этого года посетили Армению для участия в впервые организованном в нашей стране “Армянском саммите мыслей”, который был организован под высоким патронатом президента Республики Армения Армена Саркисяна.
“Служить Армении - значит служить нашей цивилизации”. Этими словами премьер-министра Великобритании Уильяма Гладстона, выступившего против насилия в отношении армян в Османской империи в 1895 году, авторы начали цикл статей, посвященных Армении, отметив, что процитированные слова и сегодня продолжают содержать большой смысл, поскольку Армения продолжает вносить свой значительный вклад в различные сферы, такие как мировая наука, классическая музыка, шахматы и т. д.  “Армянский народ известен своим видом, который всегда с распростертыми объятиями принимает посетителей и соседей”, - отмечают авторы.
Касаясь армянской истории, KCW Today отмечает, что Армения была первой страной, в 301 году принявшей христианство в качестве государственной религии. “Имея такую богатую религиозную и культурную историю, не случайно, что армяне всего мира и сегодня продолжают христианские традиции и сохраняют свою веру”,- отмечает журнал.
Авторы особо затронули тему Геноцида армян, отметив, что в 1915 - 1922 гг. около 1,5 млн армян в Османской империи систематически подвергались резне со стороны властей. “Тем не менее, из-за политического давления это ужасное преступление до сих пор не нашло справедливого признания со стороны международного сообщества. Турецкое правительство постоянно отказывалось брать на себя ответственность за случившееся, США и Соединенное Королевство пока официально не приняли произошедшее, опасаясь вызвать дипломатический скандал с Турцией”, - отмечают авторы, рассказывая также о Музее-институте Геноцида армян и той важной роли, которую выполняет структура в направлении повышения уровня информированности о геноциде.
“Выдержав испытание временем, Армения сегодня процветает с туризмом, набирающим обороты и сферой услуг. Ежегодно миллионы людей посещают Армению, которая известна своими красивыми пейзажами и полями”, - продолжают авторы, рассказывая о живописных местах нашей страны. Они обращают особое внимание на то, что Армения известна как место для любителей зимних видов спорта. Авторы отмечают, что в нашей стране посетителей ожидают и особенные армянские блюда, такие как шашлык и долма.
В августовском номере KCW Today особое внимание было уделено Матенадарану, начиная с истории создания армянских рукописей и заканчивая их хранением в наши дни. Авторы отмечают, что в Институте древних рукописей хранится не только самая большая коллекцию армянских рукописей, но и древние рукописи на иностранных языках, а также многие ценные тексты, оригиналы которых, к сожалению, давно уничтожены, и сегодня существуют лишь их переводы на армянский язык.