Սելինջերի գրքերն առաջին անգամ մատչելի կլինեն թվայնացված
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Little, Brown and Company հրատարակչությունը, որը շատ տարիներ հրատարակել Է Ջերոմ Դավիթ Սելինջերի ստեղծագործությունները, այդ թվում՝ «Տարեկանի արտում՝ անդունդի եզրին» վեպը, հայտարարել Է, որ նրա երկերն Էլեկտրոնային տեսքով մատչելի կլինեն օգոստոսի 13-ից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Գրողի որդին՝ Մեթ Սելինջերը, պարզաբանել Է, որ այդ որոշումը կապված Է Էլեկտրոնային գրքերի տարածվածության, ինչպես նաեւ այն բանի հետ, որ սահմանափակ հնարավորություններով որոշ մարդիկ կարող են ընթերցել միայն այդպիսի գրքեր:
«Քիչ բաներ գոյություն ունեին, որոնք հայրս սիրում Էր ավելի, քան թղթե գրքի ընթերցման շոշափողական զգացողությունները, բայց իր ընթերցողներին նա սիրում Էր ավելի շատ»,- ասել Է նա: Այժմ Էլեկտրոնային տեսքով կարելի կլինի կարդալ ոչ միայն «Տարեկանի արտում՝ անդունդի եզրին» գործը՝ գրողի միակ եւ ամենահայտնի վեպը, այլեւ «Ինը պատմվածք» ժողովածուն, ինչպես նաեւ պատմվածքներ Գլասի ընտանիքի մասին շարքից՝ «Ֆրենկին եւ Զուին», «Փայտամածից բարձր, ատաղձագործներ» եւ «Սիմոր. ներածություն» պատմվածքները:
«Տարեկանի արտում՝ անդունդի եզրին» վեպը՝ դեռահաս Հոլդեն Քոլֆիլդի ապրումների եւ զգացմուքների մասին, հրատարակվել Է 1951 թվականին եւ ապշեցուցիչ հաջողություն ունեցել ամբողջ աշխարհում: Այդ գիրքը գրատպության պատմության մեջ առաջատարներից մեկն Է դարձել տպագրված օրինակների քանակով եւ մինչ օրս մնում Է ամենապահանջված գրական ստեղծագորությունների թվում:

Книги Сэлинджера впервые будут доступны в цифре
Издательство Little, Brown and Company, которое много лет издавало произведения Джерома Дэвида Сэлинджера, в том числе "Над пропастью во ржи", объявило, что его работы будут доступны в электронном виде с 13 августа, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Сын писателя Мэтт Сэлинджер пояснил, что это решение связано с повсеместным распространением электронных книг, а также с тем, что некоторые люди с ограниченными возможностями могут читать только такие книги.
"Мало существовало вещей, которые мой отец любил больше, чем тактильные ощущения от чтения бумажной книги, но своих читаталей он любил больше", - сказал он.
Теперь в электронном виде можно будет прочитать не только "Над пропастью во ржи", единственный и самый известный роман писателя, но и сборник "Девять рассказов", а также рассказы из цикла о семье Гласс "Фрэнни и Зуи", "Выше стропила, плотники" и "Симор: Введение".
Роман "Над пропастью во ржи" о переживаниях и чувствах подростка Холдена Колфилда был издан в 1951 году и имел оглушительный успех по всему миру. Эта книга стала одним из лидеров в истории книгопечатния по количеству напечатанных экземпляров и до сих пор остается среди самых востребованных литературных произведений.