Գալիք տարվա հունվարի 1-ից կնվազեն Արցախի և Հայաստանի միջև ռոումինգի սակագները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ հանրային  ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկման արդյունքում՝ ՀՀ հանրային  ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, Արցախի հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի և ՀՀ ու ԱՀ շարժական կապի օպերատորների միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն 2020 թվականի հունվարի 1-ից կիսամյակային պարբերականությամբ մինչև 2021 թվականի հունվարի 1-ը նվազեցնել Արցախում և Հայաստանում օպերատորների կողմից մատուցվող ռոումինգի ծառայությունների սակագները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ հանրային  ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից, արդյունքում, 2020 թվականի հունվարի 1-ից՝
• ելքային զանգերի սակագները կնվազեն շուրջ 25%-ով, այնուհետև նշված ժամանակահատվածում նվազումը կհասնի մինչև 30%,
• մուտքային զանգերինը՝ շուրջ 40%-ով, այնուհետև՝ մինչև 45%,
• տվյալների փոխանցման և ինտերնետ հասանելիության ծառայություններինը՝ շուրջ 50%-ով, այնուհետև՝ մինչև 65%,
• sms- հաղորդագրություններինը՝ շուրջ 65%-ով, այնուհետև՝ մինչև 75%:
2019-ի օգոստոսի 1-ից արդեն նվազեցվել են «ՎԵՈՆ Արմենիա» և «Յուքոմ» ընկերությունների կողմից ելքային և մուտքային զանգերի սակագները.  45 դրամ սակագնի փոխարեն կիրառվում է, համապատասխանաբար, ելքային զանգերի համար 38 դրամ, մուտքայինի համար 25 դրամ, sms-հաղորդագրության համար 60 դրամ սակագնի փոխարեն՝ 40 դրամ սակագին:

С 1 января-2020 снизятся роуминг-тарифы между Арцахом и Арменией
В результате обсуждений в Комиссии по регулированию общественных услуг РА было достигнуто соглашение между КРОУ Армении иАрцахскойКомиссией по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции,а также  операторами мобильной связи Армении и Арцаха с 1 января 2020 года с полугодовой  периодичностью к 1 января 2021 года— снизить тарифы на услуги роуминга, предоставляемые операторами в Арцахе и Армении.
Как сообщили Арменпресс в Комиссии по регулированию общественных услуг Республики Армения,  с 1 января 2020 года:
×тарифы на исходящие звонки будут снижены примерно на 25%, а затем снизятся до 30% в указанный период.
×тарифы на входящие звонки — до 40%, затем до 45%,
×передача данных и доступв интернет —до 50%, затем до 65%;
×SMS— около  65%, потом до 75%.
С 1 августа 2019 года снижены тарифы  на исходящие и входящие звонки от VEON Армения и Ucom:  вместо  тарифа на 45 др. соответственно применяется тариф  38 и  25 драмов, SMS — вместо тарифа на  60 драмовприменяется тариф40 др.