Պուտինի եւ Խաջիմբայի հանդիպումն անտեսում Է Վրաստանի ինքնիշխանությունը. Վրաստանի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը գտնում Է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Աբխազիայի ղեկավար Ռաուլ Խաջիմբայի հանդիպումն անտեսում Է Վրաստանի ինքնիշխանությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության՝ օգոստոսի 7-ին տարածված մեկնաբանության մեջ:
«Ռուսաստանի հիշյալ գործողությունները (ղեկավարների հանդիպումը – ծանոթ. խմբ.) միտված են Վրաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության եւ պետականության դեմ եւ կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմաները»,- նշված Է մեկնաբանության մեջ:
Ռուսաստանի ղեկավարն օգոստոսի 6-ին Աբխազիայի նախագահին ընդունել Է Սոչիի իր «Բոչարով Ռուչեյ» նստավայրում: Պուտինի խոսքով՝ իրենք Խաջիմբայի հետ քննարկել են համատեղ ծրագրերի իրականացման եւ զարգացման պլանները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Грузинский МИД считает, что встреча Путина и Хаджимбы игнорирует суверенитет Грузии
Грузинский МИД считает, что проведение встречи президента России Владимира Путина и лидера Абхазии Рауля Хаджимбы игнорирует суверенитет Грузии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном в среду комментарии грузинского внешнеполитического ведомства.
"Указанные действия России (встреча лидеров - прим. ТАСС) направлены против территориальной целостности, суверенитета и государственности Грузии и грубо игнорируют фундаментальные нормы международного права", - утверждается в комментарии.
Российский лидер во вторник принял президента Абхазии в своей сочинской резиденции "Бочаров Ручей". По словам Путина, они с Хаджимбой обсудили планы по реализации и развитию совместных проектов.