Երևանում միջազգային ամառային տիեզերական դպրոցի բացմանը մասնակցել է հանրաճանաչ տիեզերագնաց Ավդեևը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի տարածքում տրվել է Միջազգային ամառային տիեզերական դպրոցի աշխատանքների մեկնարկը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա է գտնվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը: Նա ողջունել է ներկաներին, կարևորել նման միջոցառումների անցկացումը, տիեզերական գաղափարի շուրջ տարբեր երկրների դպրոցահասակ պատանիներին մեկ վայրում համախմբելը:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ այս միջոցառումն իր բեղուն պտուղները կտա հետագայում, երբ մասնակից պատանիները շարունակեն համագործակցությունը, համատեղ գործունեությամբ և ինժեներական նոր լուծումներով նոր խոսք ասեն տիեզերական գիտության ասպարեզում:
Միջազգային ամառային տիեզերական դպրոցի բացման հանդիսությանը մասնակցել է նաև հանրաճանաչ տիեզերագնաց Սերգեյ Ավդեևը: Նա ևս ողջունել է ներկաներին, և արգասաբեր գործունեություն մաղթել ամառային դպրոցի աշխատանքներին: Ամառային դպրոցի 12 օրերի ընթացքում Հայաստանի, Ռուսաստանի տարբեր քաղաքների, Չեխիայի 12-18 տարեկան 38 դպրոցականների համար կանցկացվեն պրակտիկ դասընթացներ ու դասախոսություններ: Նրանք կայցելեն Բյուրականի աստղադիտարան, որտեղ գործնական պարապմունքների ընթացքում կդիտեն աստղազարդ երկինքը: Միջազգային ամառային տիեզերական դպրոցի մասնակիցները կծանոթանան նաև մեր պատմությանն ու մշակույթին, կհամատեղեն ուսումն ու հանգիստը:

В открытии Международной летней космической школы в Ереване принял участие известный космонавт Авдее
В открытии Международной летней космической школы в Ереване принял участие
известный космонавт Авдее
На территории физико-математической школы имени Арташеса Шагиняна дан старт работам Международной летней космической школы. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе министерства, на торжественной церемонии открытия присутствовал заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Армен Аброян. Он приветствовал присутствующих, отметил важность проведения подобных мероприятий, сплочения школьников разных стран вокруг космической идеи в одном месте. Замминистра подчеркнул, что это мероприятие даст свои плоды в будущем, когда участвующие в нем юноши и девушки продолжат сотрудничество, и своей совместной деятельностью и свежими инженерными решениями внесут новое слово в область космической науки.
В церемонии открытия Международной летней космической школы принял участие также и известный космонавт Сергей Авдеев. Он также приветствовал присутствующих и пожелал плодотворной деятельности работе Летней школы.
В течение 12 дней пребывания в летней школе для 38 школьников из разных городов Армении, России и Чехии в возрасте 12-18 лет состоятся практические курсы и лекции. Они посетят Бюраканскую обсерваторию, где на практических занятиях будут наблюдать звездное небо. Участники Международной летней космической школы ознакомятся также с нашей историей и культурой, будут учиться и отдыхать.