Հայկական մուրաբան ու հյութերը՝ արդեն Չիկագոյում. հետաքրքրություն կա, ներկայացվածությունը կընդլայնվի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական արտադրության պահածոներն արդեն 10 օրից ավելի է, ինչ վաճառքի համար ներկայացված են Ամերիկայի Իլինոյս նահանգի Չիկագո քաղաքի խոշոր ցանցային ընկերությունների մեկում՝ «FRESH FARMS»-ում: Առաջին օրերի շրջանառությունը ցույց է տվել, որ արտադրանքի նկատմամբ հետաքրքրություն կա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին պատմեց Չիկագոյում «Բիզնես Արմենիա»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ, Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսի խորհրդական Պարույր Սարգսյանը, որը մեծապես նպաստել է այդ աշխատանքի կազմակերպմանը:
«Բացի մշակութային կապերի հաստատումից հյուպատոսության և «Բիզնես Արմենիա»-ի նպատակներից մեկն է նաև տնտեսական կապերի խորացումը և հայկական ապրանքների ներմուծումը Չիկագո: Մենք բավականին հանդիպումներ, բանակցություններ ենք ունեցել ԱՄՆ-ի Իլինոյս նահանգի մեծ ընկերությունների հետ: Եվ մի քանի խանութների ցանց ունեցող «Ֆրեշ Ֆարմս» ընկերության հետ եկանք պայմանավորվածության, որը հայկական արտադրանքը ներկայացնենք»,-ասաց Սարգսյանն ու նշեց՝ հայկական արտադրանքն առաջին անգամ է ներմուծվում ու վաճառքի դրվում Իլինոյս նահանգում, այն էլ նման մեծ խանութում:
Նա նշեց՝ Չիկագոյում ինչ-որ չափով տեղյակ էին հայկական արտադրությանը, քանի որ Իլինոյս նահանգի այդ հատվածում ապրում են նաև Արևելյան Եվրոպայից էմիգրանտներ՝  լեհեր, բուլղարացիներ, որոնք ծանոթ են Հայաստանին, արտադրությանը: Վերլուծելով առաջին օրերի վաճառքը ՝ Սարգսյանը նկատեց՝ տասնօրյա շրջանառությունը ցույց է տվել, որ հետաքրքրություն կա, գնում են՝ սակայն ոչ շատ մեծ քանակով: «Կոմպոտները գրեթե վաճառվել են, ջեմերը, մուրաբաները կվաճառվեն աստիճանաբար՝ կապված սեզոնի հետ»,-նշեց նա:
Ամերիկյան ևս մեկ նահանգում հայկական արտադրության վաճառքի կազմակերպման հարցերում աջակցել է նաև Չիկագոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանը:
Արտադրանքը սկզբում տեղափոխում են Նյու Յորք, ապա հասցնում Չիկագո: Հայկական ապրանքներն ավելի վաղ ժամանակից Նյու Յորքում ներկայացված են եղել, սակայն Չիկագոյում առաջին անգամ են: Սարգսյանը նշեց՝ «Բիզնես Արմենիա»-ի հետ համագործակցությամբ պատրաստվում են ընդլայնել ներկայացվածությունը, հայկական արտադրանքը վաճառելու համար բանակցություններ են տանում նաև ամերիկյան մյուս խոշոր ընկերությունների հետ:

Armenian fruit preserves and juices are already in Chicago, interest gradually grows
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. It’s already more than 10 days the Armenian canned food products are presented at the Fresh Farms, one of the largest trade network companies in Chicago of the US State of Illinois.
The turnover of the first days has shown that there is an interest towards the Armenian products, Paruyr Sargsyan – Business Armenia’s official representative to Chicago, advisor to the Honorary Consul of Armenia, said in an interview to ARMENPRESS. He greatly contributed to the organization of these works.
“In addition to establishing cultural ties, one of the goals of the Consulate and the Business Armenia is also to deepen the economic ties and import the Armenian goods to Chicago. We held many talks, meetings with the large companies operating in Illinois and reached an agreement with the Fresh Farms to present the Armenian production”, he said, stating that Armenian goods are imported to and sold in Illinois for the first time, moreover, in such a big market.
Paruyr Sargsyan said people in Chicago were aware of the Armenian production to some extent, because migrants from Eastern Europe, including Polish people, Bulgarians, live in that part of the state and are aware of Armenia and its products. Analyzing the sale of the first days, Sargsyan said the ten-day turnover showed that there is an interest, people buy the goods, but not with a large quantity. “Juices are almost sold, but jams and fruit preserves will be sold gradually connected with the season”, he said.
Armenia’s Honorary Consul to Chicago Oscar Tatosyan assisted in organizing the sale of Armenian goods in one more US state. Firstly the products are transported to New York, then are delivered to Chicago. The Armenian goods have been presented in New York long ago, but they are in Chicago for the first time.
Paruyr Sargsyan informed that they are going to expand the representation of the goods in partnership with the Business Armenia, hold talks also with the remaining major American companies for selling the Armenian products.