Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունների տրամադրման արդյունքում ՀՀ-ում ներդրումներն աճել են 7 անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության կողմից Գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ավելացրած արժեքի հարկի վճարումը երեք տարով հետաձգելու և մաքսատուրքից ազատման արտոնություններ տրամադրելու շնորհիվ Հայաստանում նախորդ տարվա համեմատ ներդրումներն աճել են 7, իսկ աշխատատեղերը՝ 4 անգամ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կառավարության հունիսի 27-ի նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անցած տարի առաջին հինգ ամիսներին այս գործիքակազմով կառավարությունը հաստատել է 11 ծրագիր՝ 35.3 մլն դոլար ներդրման խոստումով կամ ներդրումով և 502 աշխատատեղով: Այս տարի հունվար-մայիս ամիսներին ունենք 25 ներդրումային ծրագիր՝ 254 մլն դոլարի ներդրման խոստումով կամ պայմանով, և 2379 աշխատատեղով: Ներդրումների մասով այս տարի առաջին հինգ ամիսներին նախորդ տարվա հինգ ամիսների նկատմամբ ունենք 7 անգամ աճ, աշխատատեղերի մասով ունենք չորս անգամ աճ: Սրանք այն թվերն ենք, որոնք կոնկրետ որոշակի պատկեր են արտահայտում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց իրենք արտոնությունները տրամադրելուց հետո պարտավորությունները չկատարելու և չարամտության ոչ մի դեպք չեն արձանագրել:

Investments grow sevenfold as result of customs privilege incentive in Armenia
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. In 2019, investments in Armenia grew sevenfold, while jobs fourfold compared to the previous year as a result of providing customs duty exemption and VAT payment delays as part of investment programs in priority sectors, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the June 27 Cabinet meeting.
“In last year’s first five months the government approved 11 programs with this tool worth 35,5 million dollars and 502 jobs. In January-May this year we have 25 investment programs worth 254 million dollars and 2379 jobs,” he said, adding that these figures express a “concrete certain picture”.
He added that not a single case of failure to fulfill obligations was recorded by any company after being granted privileges.