Կառավարությունը հավանություն տվեց նվազագույն աշխատավարձը 13 հազար դրամով բարձրացնելու նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հավանություն տվեց նվազագույն աշխատավարձը 55 հազար դրամից 68 հազար դրամ դարձնելու նախագծին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստի ընթացքում «Հայաստանի Հանրապետության նվազագույն աշխատավարձերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի  նախագիծը քննարկման ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Գեմոֆին Գասպարյանը:
«Օրենսդիրի մեր գործընկերները՝ պարոն Թունյանը (Բաբկեն Թունյան) և պարոն Կարապետյանը (Վարազդատ Կարապետյան), առաջարկում են նվազագույն աշխատավարձը 55 հազարից բարձրացնել և դարձնել 63 հազար: Հիմնավորումը Վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված 2018 թվականի առաջին եռամսյակից հրապարակված միջին ընթացիկ գներով նվազագույն սպառողական արժեքի հիմքով է, որը 63 հազար 550 դրամ է: Sa փոփոխվող մեծություն է: Մինչև իրենց ներկայացրած նախագիծը մենք շուրջ երեք ամիս առաջ աշխատանքի և սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտին պատվիրակել էինք հետազոտություն, որպեսզի կարողանանք նվազագույն աշխատավարձի սոցիալ-տնտեսական օրինաչափ մեծությունը գնահատել: 4 մեթոդով իրականացրել ենք հետազոտությունը և ունենք արդյունքները: Կիրառվել է սոցիալ-ներառական նվազագույն աշխատավարձի մեթոդը, որն ասում է, որ Հայաստանում, որպեսզի միջին աշխատողների թվով և միջին անդամների թվով ընտանիքը գտնվի աղքատության ստորին, միջին և վերին գծերից վերև, պետք է նվազագույն աշխատավարձը լինի 67 հազար 660 դրամ: Երկրորդ մեթոդը, որ կիրառել ենք, դա ընտրված 23 երկրների նվազագույն աշխատավարձի և մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի հարաբերակցության եղանակով հաշվարկն է, որով մենք ստացել ենք 64 հազար 600 դրամ: Նվազագույն աշխատավարձի և միջին աշխատավարձի հարաբերության եղանակով ստացել ենք 70 հազար 142 դրամ, և 2019 թվականի ապրիլ-մայիսին մենք հարցում ենք իրականացրել շուրջ 1580 գործատուների մոտ.  իրենց առաջադրած միջին մեծությունը՝ 70 հազար 254 դրամ էր: Մենք այս թվերից վերցրել ենք նվազագույն աշխատավարձի միջին թիվ՝ 68 հազար դրամ: Եվ մենք առաջարկում ենք, որպեսզի նախագծին ոչ թե 63 հազար դրամով դրական կարծիք տանք, այլ 68 հազար դրամով: Հետո, երբ արդեն Ազգային ժողովում կքննարկվի այս հարցը, մենք լինելու ենք հարակից զեկուցող, կաշխատենք մեր գործընկերների հետ վերջնական փաթեթի վրա»,- մանրամասնեց փոխնախարարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ կարևոր է հասկանալ, թե ի՞նչ գործնական խնդիր են լուծում՝ բարձրացնելով նվազագույն աշխատավարձը, ի՞նչ է դա փոխում մարդկանց կյանքում:
Գեմոֆին Գասպարյանը պատասխանեց, որ 45 մարդ մասնավոր ոլորտում և 35 հազար մարդ պետական ոլորտում ստանում է նվազագույն աշխատավարձ՝ 55 հազար դրամ, կառավարությունն առաջարկում է, որ նվազագույն աշխատավարձը դառնա 68 հազար դրամ՝ բարձրանալով 23.6 տոկոսով: «Կան նաև բարելավման իմաստով  այլ ազդեցություններ, որոնք Ազգային ժողովում կքննարկենք մեր գործընկերների հետ»,- մանրամասնեց Գասպարյանը:

Правительство Армении одобрило проект повышения минимальной зарплаты на 13 тысяч драмов
Правительство Армении одобрило проект повышения минимальной зарплаты с 55 тысяч драмов до 68 тысяч драмов. Как передает «Арменпресс», в ходе заседания правительства Армении проект закона О внесении изменений в Закон “О минимальной заработной плате” представил замминистра труда и социальных вопросов Армении Гемофин Гаспарян.
“Наши коллеги из законодательного органа, господин Тунян (Бабкен Тунян) и господин Карапетян (Вараздат Карапетян), предлагают повысить минимальную зарплату с 55 тысяч до 63 тысяч драмов. Обоснование основано на минимальной потребительской стоимости по средним текущим ценам, опубликованным Статистическим комитетом с первого квартала 2018 года. Она составляет 63 550 драмов. Это изменяющаяся величина. До представленного ими проекта, мы около трех месяцев назад поручали Национальному институту труда и социальных провести исследование, чтобы суметь оценить закономерную социально-экономическую величину минимальной зарплаты. Мы провели исследование по 4 методам и имеем результаты. Был применен метод минимальной социально-инклюзивной заработной платы, по которому, чтобы в Армении, чтобы семья со средних числом работников и со средним числом членов находилась выше нижней, средней и верхней черты бедности, минимальная заработная плата должна составлять 67 660 драмов. Второй метод, который мы исследовали - это расчет минимальной заработной платы 23 стран и соотношения ВВП на душу населения, по которому мы получили 64 600 драмов. По соотношению минимальной заработной платы и средней зарплаты мы получили 70 тысяч 142 драма, и в апреле - мае 2019 года мы опросили около 1580 работодателей,  их средняя зарплата составляла 70 тысяч 254 драма. Мы взяли из этих цифр среднее число минимальной зарплаты - 68 тысяч драмов. И мы предлагаем проекту дать положительную оценку не  63 тыс. драмов, а на 68 тыс. драмов. Затем, когда уже в Национальном собрании будет обсужден этот вопрос, мы будем содокладчиком, будем работать с нашими партнерами по окончательному пакету”, - пояснил замминистра.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что важно понять, какую практическую задачу они решают, повышая минимальную зарплату, это меняет жизнь людей.
В ответ на это Гемофин Гаспарян отметил, что 45 человек в частной сфере и 35 тысяч человек в госсекторе получают минимальную зарплату - 55 тысяч драмов, правительство предлагает, чтобы минимальная зарплата выросла до 68 тысяч драмов, поднявшись на 23,6%.
В плане улучшения есть и другие действия, которые мы обсудим с нашими коллегами в Национальном собрании”, - добавил Гаспарян.