Իրանը հունիսի 27-ից հետո կարագացնի ուրանի հարստացման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ուրանի հարստացման տեմպերը կարագացնի հունիսի 27-ից հետո: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է հեռուստառադիոհաղորդումների IRIB կորպորացիան, հունիսի 26-ին հայտարարել Է Իրանի ատոմային Էներգիայի կազմակերպության (ԻԱԷԿ) ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ ժամկետը լրանալուց հետո (հունիսի 27-ին) ուրանի հարստացման տեմպերը կարագանան»,-ասել Է Քամալվանդին: Նա հավելել Է, որ հարստացված ուրանի պաշարներն արդեն զգալիորեն ավելացել են, իսկ հունիսի 27-ին կգերազանցեն 300 կիլոգրամը:
Միջուկային գործարքի համաձայն, Իրանը պետք Է այլ երկրներ արտահանի հարստացված ուրանի ավելցուկները, եթե դրա ծավալները գերազանցեն 300 կիլոգրամը: Հունիսի 17-ին իրանական կողմը հայտարարել Է, որ ընթացիկ պայմաններում իրեն պարտավոր չի համարում այդ պայմանը կատարել, իսկ 10 օր անց հարստացված ուրանի՝ միջուկային գործարքով սահմանված լիմիտները կգերազանցվեն:
Քամալվանդին նշել Է, որ եվրոպացիները «չեն կարողանում կամ չեն ցանկանում կատարել իրենց պարտավորությունները Գործողությունների համատեղ համափարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) շրջանակում: «Բայց Եվրոպան դեռեւս շանս ունի պահպանելու միջուկային գործարքը»,-ընդգծել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран после 27 июня ускорит процесс обогащения урана
Иран ускорит темпы обогащения урана после 27 июня. Об этом в среду заявил представитель Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Бехруз Камальванди, сообщает телерадиовещательная корпорацияIRIB.
"По истечении этого срока (27 июня - прим. ТАСС) темпы обогащения урана ускорятся", - сказал Камальванди. Он добавил, что запасы обогащенного урана уже значительно увеличились, а 27 июня превысят 300 кг.
Согласно ядерной сделке, Иран должен экспортировать в другие страны излишки обогащенного урана, если его объемы превышают 300 кг. 17 июня иранская сторона объявила, что в текущих условиях не считает себя обязанной выполнять это условие, а через 10 дней установленный ядерной сделкой лимиты обогащенного урана будут превышены,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Камальванди указал, что европейцы "не могут или не хотят выполнять свои обязательства" в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД). "Но все еще у Европы есть шанс (сохранить ядерную сделку - прим. ТАСС)", - подчеркнул он.