Թուրքիայում ավելի քան 200 մարդու ցմահ բանտարկության են դատապարտել խռովարարների գործով. NTV
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարայի դատարանը հարյուրավոր ցմահ դատավճիռներ Է կայացրել պաշտոնաթող զինվորականների նկատմամբ՝ 2016 թվականի հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձի գործի հերթական Էպիզոդով: Ինչպես հունիսի 20-ին հայտնել Է NTV հեռուստաալիքը, դատավճիռներ են հրապարկվել ավելի քան 200 մեղադրյալների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Յոթ գեներալներ ստացել են 114-ական ցմահ պատժաժամկետ: Նրանց թվում են այսպես կոչված հաշտության խորհրդի՝ բարձրաստիճան զինվորականների խմբի անդամներ, որոնք ստորագրել են դավադրության պլանները եւ հրամաններ տվել խռովության ընթացքում: Նրանց թվում են՝ ռազմաօդային ուժերի նախկին հրամանատար Աքին Օզթյուրքը, բրիգադային գեներալ Հաքան Էվրիմը, որը կործանիչներին հրաման Էր տվել հարվածներ հասցնելու Անկարայի վարչական շենքերին, ինչպես նաեւ ժանդարմերիայի բրիգադներից մեկի նախկին հրամանատար Ալի Օսման Գյուրջանը, որը հատուկ նշանակության ուժերին մայրաքաղաք տեղափոխվելու հրաման Էր տվել: Գործի մնացած ֆիգուրանտներն ստացել են մեկական ցմահ բանտարկություն, ոմանք՝ խիստ ռեժիմի բանտերում պատիժը կրելու դատավճիռներ: 33 քննության տակ գտնվողներ արդարացվել են: Իսկ խռովության փորձի համար պատասխանատու՝ ՖԵՏՕ կազմակերպության առաջնորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի ու եւս 12 ֆիգուրանտների վերաբերյալ նյութերը որոշվել Է քննել այլ նիստում: 2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի զինված ուժերի մի խումբ զինվորներ եւ սպաներ ձեռնարկել են պետական հեղաշրջման եւ նախագահ Թայիփ Էրդողանի ձերբակալման փորձ: Հիմնական դիմակայությունը ծավալվել Է Ստամբուլում եւ Անկարայում, զոհվել Է 250 մարդ՝ չհաշված խռովարարներին, վիրավորվել Է ավելի քան 2 հազար հոգի: Անկարան հեղաշրջան փորձի մեջ մեղադրում Է Գյուլենի կազմակերպությանը: ՖԵՏՕ-ին աջակցելու գործերով Թուրքիայում հազարավոր մարդիկ են դատապարտվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: суд в Турции приговорил более 200 человек к пожизненным срокам по делу путчистов
Суд Анкары вынес сотни пожизненных приговоров отставным военным по очередному эпизоду дела о попытке государственного переворота в июле 2016 года. Как сообщает в четверг телеканал NTV, приговоры оглашены более 200 обвиняемым.
Семь генералов получили по 114 пожизненных сроков. Среди них члены так называемого совета мира, группы высокопоставленных военных, которые подписывали планы заговора и отдавали приказы в ходе путча. В их числе экс-командующий ВВС Акын Озтюрк, бригадный генерал Хакан Эврим, приказавший истребителям нанести удары по административным зданиям в Анкаре, а также экс-командующий одной из бригад жандармерии Али Осман Гюрджан, который отдал приказ спецназу о переброске в столицу,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Остальные фигуранты дела получили по одному пожизненному, некоторые - с содержанием в тюрьмах строгого режима. 33 подследственных оправданы. А материалы по главарю ответственной за попытку путча организации ФЕТО Фетхуллаха Гюлена и еще 12 фигурантам решено рассмотреть на другом заседании.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота и захвата президента Тайипа Эрдогана. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более 2 тыс. получили ранения. Анкара обвиняет в попытке переворота организацию Гюлена. По делам о содействии ФЕТО в Турции осуждены тысячи человек.