Հնդիկ բժիշկները գործադուլ են հայտարարել իրենց անվտանգությունն ապահովելու պահանջով. Financial Express
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի բժշկական ասոցիացիան (IMA)` երկրի բժիշկների առաջատար միավորումներից մեկը, հունիսի 17-ին 24-ժամյա գործադուլ Է հայտարարել բժիշկների անվտանգությունն ապահովելու պահանջով: Ինչպես հայտնել Է Financial Express թերթը, միայն Մահարաշտրայի նահանգում մոտավորապես 4,5 հազար բժիշկներ արդեն հայտարարել են, որ պատրաստ են միանալ գործադուլին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործադուլը հայտարարված Է ի նշան համերաշխության Կալկաթա քաղաքի հիանդանոցներից մեկի բժիշկների հետ, որոնք մեկ շաբաթ առաջ ծեծի Էին ենթարկվել տարեց հիվանդի հարազատների կողմից, որը մահացել Էր այդ կլինիկայում: Բժիշկները հայտարարել են, որ այդ հարձակումը բնավ Էլ առաջինը չԷ, եւ որ իշխանությունները հրաժարվում են պաշտպանել իրենց՝ անտեսելով պետական բուժհիմնարկների անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքները:
Անցած ուրբաթ Արեւմտյան Բենգալիայի նահանգի (որի մայրաքաղաքը Կալկաթան Է) շուրջ 300 բժիշկներ պաշտոնաթողության դիմումներ Էին ներկայացրել ի նշան «իշխանությունների անգործության» դեմ բողոքի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: индийские врачи объявили забастовку с требованием обеспечить им безопасность
Индийская медицинская ассоциация (IMA) - одно из ведущих объединений врачей страны - объявила в понедельник 24-часовую забастовку с требованием обеспечить медикам безопасность. Как сообщает газета Financial Express, только в штате Махараштра около 4,5 тыс. врачей уже заявили, что готовы присоединиться к стачке.
Забастовка объявлена в знак солидарности с врачами одной из больниц города Калькутта, которые неделю назад были избиты родственниками пожилого пациента, скончавшегося в этой клинике. Врачи заявили, что такое нападение - далеко не первый случай и что власти отказываются их защищать, игнорируя просьбы обеспечить безопасность государственных медицинских учреждений. В минувшую пятницу почти 300 врачей подали в штате Западная Бенгалия (столицей которого является Калькутта) в отставку в знак протеста против "бездействия властей", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.