Սահմանադրագետը դատական համակարգի առողջացումը տեսնում է բացառապես փուլային տարբերակով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Վարդան Այվազյանը դատական համակարգի առողջացման ծրագիրը տեսնում է բացառապես փուլային տարբերակով՝ դատական համակարգի արջև կոլապսի չկանգնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը Վարդան Այվազյանն ասաց, որ դատական համակարգը բուժելու համար որևէ գործընթաց չպետք է դուրս լինի սահմանադրական և իրավական կարգավորման տրամաբանությունից:
Այվազյանը նշեց, որ անցումային արդարադատությունը և վեթինգը  գործող իրավակարգավորումների շրջանակներում չեն կարող կենսունակ լինել: «Պատկերացրեք մենք ունենք վեթինգային հանձնաժողով, որը վեթինգի է ենթարկում որևէ դատավորի: Հիմա դատավորը պետք է օգտվի Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված մարդու իրավունքներից և եթե վեթինգային հանձնաժողովը դիտարկվի որպես պետական մարմին, ապա այդ պետական մարմնի գործողությունները պետք է բողոքարկվեն վարչական դատարանում: Այսինքն՝ դարձյալ ընկնում ենք վեթինգի և դատական իշխանության փակ շրջափուլի մեջ»,-պարզաբանեց նա:
Սահմանադրագետն ասաց, որ ԱԺ մեծամասնության քվեարկությամբ պետք է  փոփոխություններ արվեն Սահմանադրության 213, 215 անցումային դրույթներում, ընդ որում՝ այս դրույթների փոփոխությունների համար  բացարձակապես հանրաքվե պետք չէ: «Դա բացառապես կատարում է Ազգային ժողովը և պետք է մտցվի հետևյալ  իրավակարգավորումը, որ դատական համակարգի, ներառյալ նաև Սահմանադրական դատարանի այն բոլոր դատավորները, որոնք նշանակվել են մինչև 2015 թվականի Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելը, պետք է վերանշանակման գործընթաց անցնեն գործող Սահմանադրության և գործող «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի կարգավորումներով, ինչը հնարավորություն կտա նույն դատավորներին նորից պայքարել իրենց պաշտոնների համար»,-ասաց նա:
Մայիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես էր եկել դատական համակարգի վերաբերյալ հայտարարությամբ:
Իր ելույթում նա նշել էր, որ Հայաստանում գործող բոլոր դատավորները պետք է ենթարկվեն, այսպես ասած, vetting-ի: Այսինքն՝ հանրությունը պետք է ամբողջական տեղեկատվություն ունենա դատավորի ունեցած քաղաքական կապերի ու ծագումնաբանության, գույքային վիճակի, դատավորի կարգավիճակում եւ նախորդ շրջանում ծավալած գործունեության, անհատական եւ պրոֆեսիոնալ հատկանիշների մասին:

Специалист по Конституции видит оздоровление судебной системы исключительно поэтапным вариантом
Специалист по конституционному праву, Вардан Айвазян видит программу оздоровления судебной системы исключительно поэтапным вариантом, чтобы не привести судебн систему к коллапсу. Как передает «Арменпресс», на встрече с журналистами Вардан Айвазян высказался, что для оздоровления судебной системы ни один процесс не должен быть вне логики Конституционного и правового регулирования.
Айвазян отметил, что переходное правосудие и веттинг в рамках действующих правовых регулирований не могут быть жизнеспособными. “Представьте, что у нас есть веттинговая комиссия, которая подвергает веттингу какого-либо судью. Судья должен воспользоваться предоставленными ему Конституцией правами человека, и если веттинговая комиссия будет рассматриваться как государственный орган, то действия этого государственного органа должны быть обжалованы в административном суде. То есть, мы вновь оказываемся в закрытом круге веттинга и судебной власти”, - пояснил он.
Конституционовед сказал, что голосованием большинства НС должны быть внесены изменения в переходные положения Конституции 213, 215, причем для внесения изменений в эти положения абсолютно не нужен референдум. “Это осуществляет исключительно Национальное собрание и должно быть внесено следующее правовое регулирование, чтобы все судьи судебной системы, в том числе и Конституционного суда, назначенные до вступления в силу Конституции 2015 года, должны пройти процесс переназначения регулированием действующей Конституции и действующего конституционного Закона “Судебный кодекс”, что даст возможность тем же судьям вновь побороться за свои должности”, - сказал он.
20 мая премьер-министр Республики Армения, Никол Пашинян выступил с заявлением о судебной системе. В своем выступлении он отметил, что все судьи, действующие в Армении, должны пройти так называемый vetting. То есть, общество должно иметь полную информацию о политических связях и их происхождении судьи, имущественном положении, о деятельности, об индивидуальных и профессиональных качествах, развернувшихся в статусе судьи в предыдущий период.