Վերականգնվում է Արզնի-Շամիրամ ջրանցքի վթարված հատվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արզնի-Շամիրամ ջրանցքի Բյուրականի ակվեդուկի հատվածում մայիսի 16-ի լուսադեմին վթար է գրանցվել, որի հետևանքով արտահոսող ջուրը հեղեղել է մերձակա հողատարածքը։ Ջրի ճնշումից վնասվել է ակվեդուկի ներսի մետաղական հատվածը, ինչի արդյունքում էլ արտահոսք է սկսվել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ջրային կոմիտեի լրատվական ծառայությունից, վթարի արձանագրման պահին անմիջապես դադարեցվել է ջրի մատակարարումը՝ շուրջ 100 կմ երկարություն ունեցող Արզնի-Շամիրամ ջրանցքով, իսկ ջրանցքի դատարկվելու համար, բնականաբար, լրացուցիչ ժամանակ էր պետք։ Ջրանցքի դատարկվելուն պես սկսվել են վերականգնման աշխատանքները, որոնք, ելնելով ծավալից,  օրեր կտևեն։
Դեպքի վայր են մեկնել Ջրային կոմիտեի ներկայացուցիչները, «Ջրառ»  ՓԲԸ մասնագետները, որոնք վստահեցնում են, որ հնարավոր ամեն ինչ կարվի՝ աշխատանքն արագ ավարտելու և ոռոգման  ջրամատակարարումը ջրանցքով օր առաջ վերականգնելու համար։
Արզնի-Շամիրամ ջրանցքի 9 ակվեդուկները վթարային վիճակում են, հրատապ  հիմնանորոգման կարիք ունեն, որոնցից մեկն էլ Բյուրականի  հատվածում է։ Ակվեդուկները ներառված են Ոռոգման  համակարգի արդիականացման ծրագրում (ՈՀԱԾ), և ոռոգման  շրջանի ավարտից հետո,  համաձայն  ժամանակացույցի,  կսկսվեն հիմնանորոգման աշխատանքները։ Ընդ որում, 9-ից 2-ն ամբողջությամբ կփոխարինվեն  նորերով, որոնցից մեկը Բյուրականինն է,  մյուսը՝ Ուջանում,  իսկ մնացած 7-ը հիմնավոր նորոգման  կենթարկվեն։

Восстанавливается поврежденный участок канала Арзни - Шамирам
На рассвете 16 мая на участке акведука в Бюракане канала Арзни-Шамирам произошла авария, в результате которой вода затопила близлежащий участок. Из-за давления воды была повреждена внутренняя металлическая часть акведука, в результате чего и произошла утечка.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Водного комитета Армении, в момент аварии по участку канала Арзни - Шамирам длиной около 100 км была прекращена подача воды, а для полного удаления воды из канала  понадобилось дополнительное время. После полного удаления воды начались восстановительные работы, которые, исходя из объема, продлятся несколько дней.
На место происшествия выехали представители Водного комитета, специалисты ЗАО “Джрар”, которые уверяют, что будет сделано все возможное для скорейшего завершения работы и восстановления оросительного водоснабжения по каналу.
9 акведуков канала Арзни - Шамирам находятся в аварийном состоянии, и нуждаются в срочном ремонте, один из них находится на участке Бюракана. Акведуки включены в программу модернизации оросительной системы, и после завершения оросительного сезона, согласно графику, начнутся работы по их капитальному ремонту. При этом 2 из 9 полностью заменятся новыми, один из которых в Бюракане, другой – в Уджан, а остальные 7 будут капитально отремонтированы.