Թրամփը մտադիր է ԱՄՆ-ում մեծացնել բարձր որակավորում ունեցող միգրանտների բաժինը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ մտադիր Է բարենորոգել ԱՄՆ-ի միգրացիոն համակարգը՝ երկիր ժամանող միգրանտների թվում բարձրորակ մասնագետների բաժինը 12 տոկոսից բարձրացնելով մինչեւ 57 տոկոս: Այդ մասին նա լրագրողներին հայտնել Է մայիսի 16-ին Սպիտակ տանը կայացած ելույթի ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր պլանը, դրա ընդունման դեպքում, կփոխի միգրացիոն համակարգը, այն կդարձնի մեր երկրի հպարտությունը՝ առաջ բերելով ամբողջ աշխարհի նախանձը: Մենք բարձրորակ մասնագետների բաժինը 12 տոկոսից կավելացնենք մինչեւ 57 տոկոս»,- ասել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը: Նոր միգրացիոն համակարգին տրվել Է «Կառուցենք Ամերիկան» (Build America) անվանումը. այն իրենից ներկայացնում Է բալային համակարգ, որը գնահատում Է միգրանտի ընդունակությունները, գիտելիքներն ու հմտությունները, ինչպես նաեւ նյութական դրությունը: Այդ համակարգի սահմանումը նաեւ վերացնում Է պատահական կերպով այցագիր ստանալու՝ վիճակախաղի օգնությամբ կեցության վկայագիր (Green card) ստանալու հնարավորությունը, որի միջոցով տարեկան երկիր Է գալիս մինչեւ 50 հազար մարդ:
Սպիտակ տան տերը նաեւ ընդգծել Է, որ միգրացիոն համակարգի բարենորոգման դեպքում երկիր ժամանողները պետք Է անգլերենի իմացության թեստ անցնեն: «Նրանց ինտեգրացմանը, ասիմիլյացիային եւ ապագայում երկրի միասնությանը նպաստելու համար միգրանտները պետք Է սովորեն անգլերեն եւ հանձնեն քննություններ ԱՄՆ գալու համար»,- ընդգծել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил о намерении повысить долю высококвалифицированных мигрантов в США до 57%
Президент США Дональд Трамп заявил, что намерен реформировать миграционную систему США, увеличив долю высококвалифицированных специалистов среди прибывающих в страну мигрантов с 12% до 57%. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом он заявил журналистам в ходе выступления в четверг в Белом доме.
"В случае принятия наш план изменит миграционную систему, сделает ее гордостью нашей страны на зависть всему миру. Мы увеличим долю высококвалифицированных специалистов с 12% до 57%", - сказал американский лидер. Новая миграционная система носит название "Построим Америку" (Build America) - она представляет собой балльную систему, которая оценивает способности мигранта, знания и навыки, а также материальное положение. Введение этой системы также отменяет возможность получить визу случайным образом с помощью лотереи на получение вида на жительство (Green card), с помощью которой в страну ежегодно попадают до 50 тыс. человек.
Хозяин Белого дома также подчеркнул, что в случае реформирования миграционной системы въезжающие в страну должны будут проходить тест на знание английского языка. "Чтобы способствовать их интеграции, ассимиляции и единству страны в будущем, мигранты должны будут учить английский и сдавать экзамены, чтобы попасть в США", - подчеркнул он.