Պլաստիկե աղբը մեկ րոպեում սպանում Է զարգացող երկրների երկու բնակչի. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յուրաքանչյուր 30 վայրկյանում զարգացող երկրներում մեկ մարդ Է մահանում պլաստիկե աղտոտման հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Sky News հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով մի շարք կազմակերպությունների կատարած հետազոտությունը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ հետազոտողների զեկույցում նշվում Է, որ թափոնների եւ պլաստիկի աղբանոցների մերձակայքում բնակվելու հետեւանքով առաջացած հիվանդություններից տարեկան մահանում Է մինչեւ 1 մլն մարդ: Այդ հիվանդություններին թվում հետազոտողները նշում են քաղցկեղը, մալարիան եւ դիարեան: Ուսումնասիրության հեղինակները կոչ են անում այնպիսի ընկերությունների, ինչպիսիք են՝ Coca-Cola-ն, Nestlռ-ն, PepsiCo-ն եւ Unilever-ը, մինչեւ 2025 թվականը կրկնակի կրճատել այն պլաստիկի քանակությունը, որը նրանք տարածում են զարգացող երկրներում:
Հետազոտությանը մասնակցել են Tearfund օգնության եւ զարգացման միջազգային գործակալությունը, զարգացման ուսումնասիրման բրիտանական ինստիտուտը, ինչպես նաեւ WasteAid եւ Fauna & Flora International (FFI) կազմակերպությունները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые: пластиковый мусор убивает двух жителей развивающихся стран в минуту
Один человек в развивающихся странах умирает каждые 30 секунд вследствие пластикового загрязнения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Sky News со ссылкой на исследование ряда организаций.
По данным телеканала, в докладе исследователей отмечается, что ежегодно от заболеваний, вызванных проживанием вблизи свалок отходов и пластика, умирают до миллиона человек. В числе таких заболеваний исследователи называют рак, малярию и диарею.
Авторы исследования призывают такие компании, как Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo и Unilever к 2025 году в два раза сократить количество пластика, который они распространяют в развивающихся странах.
В исследовании приняли участие международное агентство помощи и развития Tearfund, британский институт исследования развития, а также организации WasteAid и Fauna & Flora International (FFI).