Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու անցումային արդարադատության թեմայով խորհրդարանական լսումներին
Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու անցումային
արդարադատության թեմայով խորհրդարանական լսումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 14-ին ընդունել է Երեւանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է փոխգործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ ընդգծելով, որ Երեւանում ԵԽ գրասենյակի հետ համագործակցությունը լավ հիմքերի վրա է դրված: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին. նրա խոսքով՝ գոհացուցիչ է նաեւ երկկողմ օրակարգի դինամիկան:
«Մեզ համար չափազանց կարեւոր են թավշյա հեղափոխության վերաբերյալ ԵԽ-ի դրական գնահատականները: Ուրախալի է լսել հայտարարություններ այն մասին, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է բարեփոխումների այս ճանապարհն անցնել հայ ժողովրդի հետ»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի միջեւ համագործակցության զարգացման հեռանկարները, անդրադարձել Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ կարվեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը գործողությունների ծրագրի ամբողջական իրականացման ուղղությամբ:
Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու մայիսի 24-ին կայանալիք «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով խորհրդարանական լսումներին:
Երեւանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարն ընդգծել է ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի աջակցել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին ու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին: Հյուրն անդրադարձել է Քրեական եւ Քրեական դատավարության, Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում եւ մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների անհրաժեշտությանը եւ այդ բարեփոխումների գործընթացում ընդգծել խորհրդարանի առանցքային դերակատարությունը: Այս համատեքստում նա կարեւորել է Հայաստանի կողմից Ստամբուլի եւ Լանցառոտի կոնվենցիաների վավերացումը: Բացի այդ, Նատալյա Վուտովան Ազգային ժողովի նախագահին է փոխանցել ԵԽ հանձնառությունը` փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել անցումային արդարադատության իրականացմանն ուղղված քայլերին:
Կողմերը համաձայնել են նաեւ, որ տարբեր ոլորտների օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ ծրագրավորվող եւ ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումների հաջող իրականացման հարցում կարեւոր նշանակություն ունեն հանրության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները:

Арарат Мирзоян пригласил Наталью Вутову принять участие в парламентских слушаниях на тему переходного правосудия
Арарат Мирзоян пригласил Наталью Вутову принять участие в парламентских слушаниях
на тему переходного правосудия
14 мая председатель НС А. Мирзоян принял руководителя офиса Совета Европы в Ереване Н. Вутову.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, глава парламента отметил, что Армения придает важное значение сотрудничеству с Советом Европы, и подчеркнул, что сотрудничество с офисом СЕ в Ереване находится на хорошей основе.
Арарат Мирзоян высоко оценил содействие СЕ проводимым в Армении демократическим реформам. По его словам, удовлетворительна также и динамика двусторонней повестки дня.
“Для нас крайне важны положительные оценки СЕ бархатной революции. Отрадно слышать заявления о том, что Совет Европы готов пройти этот путь реформ вместе с армянским народом”, - отметил председатель НС.
Собеседники обсудили перспективы развития сотрудничества между Арменией и Советом Европы, коснулись перспектив сотрудничества Армения - СЕ на 2019 - 2022 гг. и мероприятий, осуществляемых в рамках программы действий. Глава законодательного органа заверил, что будут сделаны все необходимые шаги для полного осуществления программы действий.
Арарат Мирзоян пригласил Наталью Вутову принять участие в предстоящих 24 мая парламентских слушаниях на тему “Перспективы применения инструментов переходного правосудия в Армении”.
Глава Ереванского офиса Совета Европы подчеркнула эффективное сотрудничество Армении с СЕ, отметив, что Совет Европы продолжит содействовать осуществляемым в нашей стране реформам и шагам, направленным на укрепление демократии. Гостья обратилась и к необходимости изменений в кодексах уголовного и уголовного судопроизводства, административных правонарушений и ряде других законов и подчеркнула ключевую роль парламента в процессе осуществления этих реформ. В этом контексте она подчеркнула важность ратификации Арменией Стамбульских и Ланцаротских конвенций. Кроме того, Наталья Вутова передала председателю НС обязательство СЕ оказывать экспертное содействие шагам, направленным на осуществление переходного правосудия.
Стороны согласились также, что в вопросе успешной реализации программируемых и находящихся в процессе реформ по совершенствованию законодательства различных сфер важное значение имеют мероприятия, направленные на повышение информированности общественности.