Ֆրանսիան մտադիր է իր ներդրումն ունենալ Հայոց ցեղասպանության՝ որպես մարդկության դեմ հանցագործության ճանաչման գործում. Էդուար Ֆիլիպ
Ֆրանսիան մտադիր է իր ներդրումն ունենալ Հայոց ցեղասպանության՝ որպես
մարդկության դեմ հանցագործության ճանաչման գործում. Էդուար Ֆիլիպ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ Ֆրանսիան հավատարիմ է մնում իր արժեքներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը, ով ապրիլի 24-ին Փարիզում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը: Ֆրանսիան առաջին անգամ էր ազգային օրվա կարգավիճակով նշում Հայոց ցեղասպանության տարելիցը:
«Մենք ձգտում ենք պատմական ճշգրտության և հաշտության: Հայերը սպանվել են, որովհետև նրանք ներկայացնում էին էթնիկ և քրիստոնեական փոքրամասնություն: Այսօրը հայտարարելով Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր՝ Ֆրանսիան մտադիր է իր ներդրումն ունենալ Հայոց ցեղասպանության՝ որպես մարդկության, քաղաքակրթության դեմ հանցագործության ճանաչման գործում: Ես մտածում եմ հայկական ծագում ունեցող մեր բոլոր հայրենակիցների մասին, ովքեր չեն մոռանում իրենց ծագումն ու պատմությունը: Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը խաղաղության օր է, այն չի նշվում ի վնաս մեկ այլ ազգի»,-նշել է Էդուար Ֆիլիպը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի նախաձեռնությամբ ապրիլի 24-ին հիշատակի միջոցառումներ են անցկացվել այդ երկրի տարբեր քաղաքներում:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին, որը կայացել է փետրվարի 5-ին, ապրիլի 24-ը հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր: Մակրոնը նաև նշել էր, որ անձամբ է տեղյակ պահել Էրդողանին իր որոշման մասին: Ընթրիքին Մակրոնը նաև հարգանքի տուրք է մատուցել աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակին:

France is going to contribute to recognition of Armenian Genocide as a crime against humanity - PM Édouard Philippe
France is going to contribute to recognition of Armenian Genocide as a crime against humanity -
PM Édouard Philippe
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. By paying a tribute to the memory of the Armenian Genocide victims France remains committed to its values, French Prime Minister Édouard Philippe said.
On April 24 the French PM participated in the Armenian Genocide commemoration event held in Paris.
“We strive for historic truth and reconciliation. Armenians have been killed because they were representing a national and Christian minority. Declaring today as an Armenian Genocide Remembrance Day, France is going to have its contribution to the recognition of the Armenian Genocide as a crime against humanity and civilization. I am thinking of all our compatriots with Armenian origin who do not forget about their origins and history. The Armenian Genocide Remembrance Day is a day of peace, it is not being celebrated to damage another nation”, the French PM said.
On April 24 Armenian Genocide commemoration events were held in different French cities by the initiative of the Co-ordination Council of the Armenian Organizations of France (CCAF).
French President Emmanuel Macron declared April 24 as a National Day of Commemoration of the Armenian Genocide.