Մարզիկ Մանվել Մամոյանը Գինեսի բացարձակ ռեկորդակիր դառնալու հավակնություն ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 26-ամյա մարզիկ Մանվել Մամոյանը Գինեսի նոր ռեկորդներ սահմանելու նպատակներ ունի: Այս պահին ակտիվ աշխատում է բոլորովին նոր՝ «վագրի ծալում» վարժության վրա՝ նպատակ ունենալով ևս մեկ ռեկորդ սահմանել: Մարզիկը գրանցվել է հայկական «Դյուցազնագրքում», ապա դարձել «Գինեսի» ռեկորդակիր, սակայն այդքանով չի պատրաստվում սահմանափակվել: Նրա նպատակը բացարձակ ռեկորդակիր դառնալն է:
«Այս պահին նոր էլեմենտների վրա եմ աշխատում: Մասնավորապես՝ վագրի ծալում վարժության վրա եմ աշխատում, բավականին բարդ վարժություն է, ռեկորդը 12 անգամ է եղել, պետք է 13 անգամ իրականացնեմ այն:
Փորձելու եմ ամեն գնով այս տարի 10 ռեկորդի հեղինակ դառնալ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում է Մամոյանը:
Մանվել Մամոյանը սպորտով սկսել է զբաղվել 10 տարեկանում, սկզբում ձյուդո է պարապել, ապա հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտով է տարվել:
17 տարեկանում Մանվելը Հայաստանում գրանցել է 11 ռեկորդ: Առաջին ռեկորդը «Դյուցազնագրքում» սահմանված արտակորում դեպի առաջ վարժությամբ:
2015-2016 թթ զինվորական ծառայությունն ավարտելուց 2 տարի անց՝ 2015թ.-ի հոկտեմբերի 23-ին Մանվելը Հայաստանում գրանցել է Գինեսի ռեկորդ:
Հայաստանում 20-ից ավելի ռեկորդների հեղինակ է, իսկ «Գինեսի» գրքի՝ եռակի: Փաստում է՝ «Գինեսի» ռեկորդն իրեն այնքան էլ հեշտությամբ չտրվեց ու միանգամից չգրանցվեց: Սկզբնական փորձերն անհաջող էին, քանի որ որոշ սխալներ էր թույլ տվել, սակայն մարզիկը կարողացավ ամեն ինչ հաղթահարել ու նորանոր հաղթանակներ է գրանցում:
«Առաջին ռեկորդս նվիրել էի Ցեղասպանության զոհերի, իսկ մյուսը՝ քառօրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին: Նման քայլով կարողանում եմ այդ կարևորագույն հարցերն ինչ-որ տեղ շոշափել միջազգային մամուլում: Երբ որևէ ռեկորդ գրանցվում է, մամուլը հիշատակում է այդ մասին և մանրամասներ ներկայացնում ռեկորդի հետ կապված: Ահա թե որն է իմ նպատակն այս պարագայում»,-նշում է Մանվել Մամոյանը:
Այս պահին մարզիկը գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանի Դաշնությունում:
Հայաստանի բազմակի ռեկորդակիր Ահարոն Վիրաբյանի հետ Մոսկվայում հիմնել են Danger Workout թիմը, նպատակ ունեն տարատեսակ սպորտային միջոցառումներ անցկացնել ու զարգացնել street workout-ը:
Աստիճանաբար թիմը համալրվելու է ուժեղ մարզիկներով:
Զուգահեռաբար աշխատում է որպես ֆիտնես-բլոգեր, www.manvelmamoyan.com-ում կիսվում է իր խորհուրդներով բազմաթիվ մարդկանց հետ և նրանց մոտ առաջացնում հետաքրքրություն սպորտի նկատմամբ: Հաճախակի է պատրաստում մոտիվացիոն տեսանյութեր, որոնց միջոցով փորձում է ոգեշնչել մարդկանց:
Մամոյանը հավելում է՝ ցանկանում է «Գինեսի» բացարձակ ռեկորդակիր դառնալ: Մոտ 10 տարի կպահանջվի դրան հասնելու համար: 2019-ին մեկ ամսվա ընթացքում արդեն 5 ռեկորդ է ուղարկել «Գինեսի» հանձնաժողովին, դրանցից է պլանկա վարժությունը՝ 100 ֆունտ կշռող պայուսակով:
Ամենաշատը մեկ մարդու հաջողվել է սահմանել 191 ռեկորդ: Վստահ է, որ այդ ցուցանիշը կարող է իրեն ենթարկել և ավելիին հասնել:

26-year-old athlete Manvel Mamoyan has set goals for Guinness World Records. At the moment, he is actively working on a completely new tiger band push-ups exercise to set another record. The Athlete was registered in the Armenian "Dyutsaznagirk", and then becameGuinness Book of Records holder, but Manvel is not going to be limited to that. His goal is to become an absolute record holder.
''I'm currently working on new elements. Particularly, I'm working on tiger band push-upsexercise; it's a very sophisticated one. Previously another athlete performed it 12 times; I have to do it 13 times.
https://www.instagram.com/manvelmamoyan/p/BczoXfWh8Ct/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1hlrj9bwm3oqg
I will try to become the author of 10 records this year at any cost, "-Mamoyan says.
Manvel Mamoyan was engaged in sports at the age of 10, at the beginning he studied judo and then shifted to Greco-Roman wrestling.At the age of 17, Manvel set 11 records in Armenia. The first record in "Dyutsaznagirk" was set for the sit ups.
https://www.instagram.com/manvelmamoyan/p/Bu3RYLVhLls/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=yy2frnrhcsf2
On October 23, 2015 two years after the end of the military service, Manvel set a Guinness record in Armenia.
https://www.instagram.com/manvelmamoyan/p/Bc2eQ6Jhwyl/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1r4c9dj6hcegn
He is the author of more than 20 recordings in Armenia and became a Guinness World Records holder three times. He noted that it wasn’t easy to become the holder of the Guinness World Records. The initial attempts were unsuccessful, as some mistakes were made, but the athlete managed to overcome everything and register new victories.
"I dedicated my first record to the victims of the victims of the Genocide and the other one to the memory of the heroes of the April war. With such a step, I can tackle these important issues in the international press. Whenever a record is recorded, the media mentions it and provides details about the record. That's what my goal is in this case, "- Manvel Mamoyan says.
https://www.instagram.com/p/Br1AfWDgBH8/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=hwy3skgjprad
Currently, the athlete is doing lots of activities in the Russian Federation.
https://www.instagram.com/p/BsBQUqCn6bF/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=fk0raqslhm59
He and multi-record holderAharonVirabyan have established a Danger Workout team in in Moscow to organize various sport events and develop street workout.
https://www.instagram.com/p/BlLMsL0lk_v/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=u5qdsfrcihzh
Gradually the team will reinforce with strong athletes.
In parallel, he works as a fitness blogger and shares his advice with many people and creating an interest in sports via his website. He frequently motivates and inspires people via his videos.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1634164599966070&id=100001176366095
Mamoyan adds that his goal is to become an absolute record holder of the Guinness World Records. It will take about 10 years to achieve. In 2019, he has already sent 5 records in the Guinness Book Commission for a month, including abdominal plank with a 100 pound bag.
https://www.instagram.com/manvelmamoyan/p/BtJz9Jjh16H/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1x0o573fj5kx4
One man succeeded to set maximum 191 records. Manvel is convinced that he can achieve this goal and set more records.