Այս ցուցահանդեսը ձոն է ժողովրդավարությանը. Փաշինյանը մասնակցել է Եվրոպայի պալատում «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» ցուցահանդեսի բացմանը
Այս ցուցահանդեսը ձոն է ժողովրդավարությանը. Փաշինյանը մասնակցել է Եվրոպայի
պալատում «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» ցուցահանդեսի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 11-ին մասնակցել է Եվրոպայի պալատում «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսը բացել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը և ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Մեծարգո պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Վեհաժողովի հարգելի տիկին նախագահ,
Տիկնայք և պարոնայք խորհրդարանականներ,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ներկայության և «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով լուսանկարչական ցուցահանդեսի նկատմամբ հետաքրքրության համար, որի հանդիսավոր բացումն անելու պատիվն ունենք այսօր՝ Ժողովրդավարության և Մարդու իրավունքների տուն խորհրդանշական անունը կրող այս վայրում։
Ուղիղ մեկ տարի է, որ ես՝ որպես ընդդիմադիր խորհրդարանական, նախաձեռնեցի այս ժողովրդական շարժումը՝ լսելի դարձնելու ժողովրդի ձայնը, որ ոտքի էր կանգնել ասելու՝ ՈՉ բռնապետությանն ու անարդարությանը։
Ես ուժ էի ստանում հայրենակիցներիս համերաշխությունից և անկոտրում ոգուց։
Ես սկսեցի այդ երթը, որն անվանեցի «Իմ քայլը», Հայաստանի հյուսիսում գտնվող և մեծությամբ երկրորդ քաղաք Գյումրիից դեպի մայրաքաղաք Երևան ընդամենը մի քանի համակիրների ուղեկցությամբ։
Անցնելով մի քաղաքից մյուսը՝ մենք շուտով դարձանք հարյուր, ապա և հարյուր հազարներ։ Մեր քայլերթը գնալով բազմապատկում էր իր ծավալները։ Շատ արագ այն ընդգրկեց ողջ երկիրը։
Տղամարդիկ, կանայք և հատկապես երիտասարդները՝ ավագ դասարանների աշակերտները և ուսանողները, որ քայլում էին մեզ հետ, դարձան այդ խաղաղ քաղաքացիական ընդվզման շարժիչ ուժը։ Ես ուզում եմ, մասնավորապես,  գնահատանքի արժանացնել երիտասարդ կանանց խիզախումը, ովքեր մեզ միացան մանկասայլակներով և  նորածին երեխաներով։
Նրանց խանդավառությունը, անարդարության բացարձակ մերժումն ինձ ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ  իմ քայլերթը ճիշտ էր։ Համազգային այդ համախմբումը դարձավ ոգեշնչման մի իսկական աղբյուր՝ գնալու մինչև վերջ այն համոզմունքով, որ Հաղթանակը մերն է լինելու։
Եվ ժողովրդի կամքն իրականություն դարձավ։ Ժողովրդավարությունը հաղթեց։ Ծնվեց Հայաստանի Թավշյա հեղափոխությունը, որը մենք անվանեցինք Սիրո և Համերաշխության հեղափոխություն։
Վստահ եմ՝ ձեզնից շատերը հետևել են մեր հեղափոխության տարբեր փուլերին միջազգային լրատվամիջոցների լայն լուսաբանման շնորհիվ։ Նաև համոզված եմ, որ այստեղ ցուցադրված կադրերը լավագույնս են փոխանցում մեզ համար բացառիկ կարևորությամբ այդ իրադարձության ոգին և աննկարագրելի հույզերը։
Ինչպես ես նշեցի Վեհաժողովում քիչ առաջ ունեցած իմ ելույթում, մեզ համար մեծ հպարտություն և պատիվ է՝ ունենալ այս առիթը նշելու մեր Թավշյա հեղափոխության առաջին տարեդարձը Եվրոպայի խորհրդում և վերահաստատել մեր հանձնառությունը այս կառույցի սկզբունքներին ու հիմնարար արժեքներին։
Այս ցուցահանդեսը հարգանքի տուրք է մարդկային արիությանը, այն հույս է բերում համամարդկային իրավունքների և ազատությունների համար մարտնչողներին։ Սա ձոն է ժողովրդավարությանն ու Եվրոպայի խորհրդին, որը կարևորագույն ներդրում ունի Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում։
Շնորհակալ եմ ձեզ մեր կողքին լինելու համար և հրավիրում եմ ծանոթանալու ցուցահանդեսին»:
Ելույթներով են հանդես եկել նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեն և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը: Ցուցահանդեսին ներկա էին Եվրոպայի խորհրդում հավատարմագրված դեսպաններ և դիվանագետներ, Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամներ, Եվրոպայի խորհրդի քարտուղարության պաշտոնյաներ, այդ թվում` հայազգի, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ցուցահանդեսով շրջայցի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեին և ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին պատմել է լուսանկարների միջոցով ներկայացված 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքի մասին:
ՀՀ վարչապետը մասնակցել է նաև ԵԽԽՎ նախագահի անունից Խորհրդարանական վեհաժողովի 2019թ. հերթական նստաշրջանի երկրորդ մասի կապակցությամբ տրված ճաշին: Նիկոլ Փաշինյանը Թորբյորն Յագլանդի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել ԵԽ բակում, որին հաջորդել է արարողակարգային լուսանկարահանումը մուտքի հարակից մասում տեղադրված խաչքարի մոտ:
Հաջորդիվ Հայաստանի վարչապետն այցելել է Ստրասբուրգի Աստվածամոր տաճար, Ստրասբուրգի քաղաքապետ Նավել Ռաֆիկ-Էլմրիի և Հայր Բերնարդ Խիբաուտի ուղեկցությամբ շրջել տաճարում, ծանոթացել ավազաքարից կառուցված ամենախոշոր կառույցներից մեկի ճարտարապետությանն ու պատմությանը:
Եվրոպայի պալատում կազմակերպված «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի նպատակն է նշանավորել Հայաստանի թավշյա հեղափոխության մեկամյակը: Այն ներկայացնում է 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած խաղաղ, ոչ բռնի համաժողովրդական շարժման տարբեր փուլերը, որոնք Հայաստանում հանգեցրին արմատական քաղաքական փոփոխությունների և ժողովրդավարական զարգացումների: Ցուցահանդեսը ներառում է 40 լուսանկար, որոնց միջոցով ժամանակագրական հերթականությամբ ներկայացվում են թավշյա հեղափոխության ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Լուսանկարների հեղինակներն են ՀՀ վարչապետի անձնական լուսանկարիչ Տիգրան Մեհրաբյանը, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության լուսանկարիչներ Գևորգ Պերկուպերկյանը, Մխիթար Խաչատրյանը, Տաթև Դուրյանը, «Ֆոտոլուր»-ի լուսանկարիչներ Հայկ և Վահրամ Բաղդասարյանները, լուսանկարիչեր Անի Գևորգյանը և Հրանտ Խաչատրյանը:
«Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով ցուցահանդեսը Եվրոպայի պալատում բաց կլինի 2019թ. ապրիլի 8-12-ը: Կազմակերպիչներն են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակությունը և Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը:
Ցուցահանդեսի շրջանակում, բացի լուսանկարներից, ներկայացված է նաև «Թավշյա հեղափոխություն» թեմայով պատրաստված կոմիքս գրքի առաջին մասի անգլալեզու տարբերակը: Այն նախաձեռնել է հայկական կոմիքսների ստեղծմամբ զբաղվող «Մայրո» թիմը՝ սեփական ֆինանսական միջոցներով: Գիրքը բաղկացած է 5 մասից, որից յուրաքանչյուրը ներկայացնում է 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների իրադարձություններն ըստ ժամանակագրական հերթականության: Առաջին մասը ներկայացնում է շարժման, քայլարշավի, բողոքի ցույցերի, ակցիաների և երթերի նախապատրաստումը, ընթացքն ու զարգացումը:
Հեղինակների խոսքով՝ «Թավշյա հեղափոխություն» կոմիքս գրքի ստեղծման գաղափարը ծնվել է հեղափոխության հաղթանակից հետո և պատմում է այն մասին, թե ինչպես կարելի է առանց բռնության՝ թե՛ իշխանության, թե՛ ցուցարարների կողմից հասնել խաղաղ փոփոխությունների: Գրքում տեղ գտած նկարագրությունները ներկայացնում են իրադարձություններն առանց հեղինակային միջամտությունների: Դրվագների համար հիմք են հանդիսացել հեռարձակվող ուղիղ եթերներն ու գործող կերպարների հետ անցկացված հարցազրույցները: Այն հայկական առաջին կոմերցիոն և անկախ կոմիքս գիրքն է: Գրքի առաջին մասի շնորհանդեսը՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն տարբերակով, տեղի կունենա ապրիլի 12-ին Երևանում:

Никол Пашинян принял участие в официальном открытии фотовыставки “Бархатная революция Армении”
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, 11 апреля Никол Пашинян принял участие в официальном открытии в Палате Европы фотовыставки “Бархатная революция Армении”. Выставку открыли премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд и председатель ПАСЕ Лилиан Мари-Паскье.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
Уважаемый господин генеральный секретарь,
Уважаемая госпожа председатель Ассамблеи,
Дамы и господа парламентарии,
Я хотел бы поблагодарить вас за присутствие и интерес к фотовыставке под названием “Бархатная революция Армении”, которую мы имеем честь открыть сегодня в этом месте с символическим названием Дом демократии и прав человека.
Ровно год назад я как оппозиционный парламентарий инициировал народное движение, чтобы был услышан голос людей, вставших, чтобы сказать “нет” диктатуре и несправедливости.
Я получал силу от солидарности и несгибаемого духа моих соотечественников.
Я начал это шествие, которое я назвал “Мой шаг”, в сопровождении нескольких сторонников из Гюмри, второго по величине города в Армении, в Ереван, столицу Армении.
Переходя из одного города в другой, количество наших сторонников вскоре увеличилось до сотен, потом - сотен тысяч. Наше шествие постепенно увеличивалось в объеме. Очень скоро оно охватило всю страну.
Мужчины, женщины и особенно молодые люди, школьники и студенты, которые шли с нами, стали движущей силой этого мирного гражданского сопротивления. Я хочу, в частности, высоко оценить мужество молодых женщин, которые присоединились к нам с детскими колясками и новорожденными детьми.
Их энтузиазм, абсолютное отрицание несправедливости еще раз показал мне, что мое шествие было правильным. Это общенациональное единство стало настоящим источником вдохновения для того, чтобы идти до конца с убежденностью в том, что победа будет за нами.
И воля народа стала реальностью. Демократия победила. Родилась Бархатная революция Армении, которую мы назвали Революцией любви и солидарности.
Я уверен, что многие из вас следили за различными этапами нашей революции благодаря широкому освещению со стороны международных средств массовой информации. И я убежден, что представленные здесь кадры наилучшим образом передают дух этого исключительно важного события и неописуемые эмоции.
Как я недавно отметил в своем выступлении в ассамблее, для меня большая гордость и честь иметь возможность отпраздновать в Совете Европы первую годовщину Бархатной революции и подтвердить нашу приверженность принципам и фундаментальным ценностям этой организации.
Эта выставка - дань уважения человеческому мужеству, она дает надежду борцам за права и свободы человека. Это посвящение демократии и Совету Европы, что является важнейшим вкладом в становление демократических институтов в Армении.
Спасибо за то, что вы с нами, и приглашаем ознакомиться с выставкой”.
С речами выступили также председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Лилиан Мари-Паскье и генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд. На выставке присутствовали аккредитованные при Совете Европы послы и дипломаты, члены Парламентской ассамблеи, сотрудники Секретариата Совета Европы, в том числе армяне и представители армянской общины.
В ходе обхода премьер-министр Никол Пашинян рассказал председателю ПАСЕ Лилиан Мари-Паскье и генеральному секретарю Совета Европы Турбьёрну Ягланду о ходе событий, которые произошли в апреле-мае 2018 года.
Премьер-министр Армении также принял участие в ужине по случаю второй части очередной сессии Парламентской ассамблеи от имени председателя ПАСЕ. Никол Пашинян в сопровождении Турбьёрна Ягланда прошелся по двору Совета Европы, после чего состоялась протокольное фотографирование у хачкара у входа.
Затем премьер-министр Армении посетил Собор Богоматери Страсбурга в сопровождении вице-мэра Страсбурга Навеля Рафика-Эльмрини и отца Бернарда Хибаута, ознакомился с архитектурой и историей одного из крупнейших сооружений из песчаника.
Выставка под названием “Бархатная революция Армении”, организованная в Европейском дворце, призвана ознаменовать годовщину бархатной революции в Армении. На выставке представлены различные этапы мирного ненасильственного народного движения в апреле-мае 2018 года, которое привело к радикальным политическим изменениям и демократическому развитию в Армении. Экспозиция включает 40 фотографий, которые в хронологическом порядке представляют события, произошедшие во время бархатной революции.
На выставке представлены работы личного фотографа премьер-министра Армении Тиграна Меграбяна, фотографов информагентства “Арменпресс” Геворга Перкупекяна, Мхитара Хачатряна, Татев Дурян, фотографов “Фотолура” Айка и Ваграма Багдасарянов, фотографов Ани Геворгян и Гранта Хачатряна.
Выставка “Бархатная революция Армении” будет действовать в Палате Европы 8-12 апреля 2019 года. Организаторами являются делегация Армении в Парламентской ассамблее Совета Европы и постоянное представительство Армении при Совете Европы.
В рамках выставки, помимо фотографий, также представлена английская версия первой части комикса под названием “Бархатная революция”. Создание комикса инициировано армянской командой создателей комиксов “Майро” на собственные финансовые средства. Книга состоит из 5 частей, каждая из которых представляет события апреля и мая 2018 года в хронологическом порядке. В первой части представлена подготовка, ход и развитие движения, шествие, акции протеста, митинги.
По словам авторов, идея создания комикса “Бархатная революция” возникла после победы революции и рассказывает о том, как этого можно добиться без насилия. Описания в книге представляют события без авторского вмешательства. Эпизоды основаны на прямых трансляциях и интервью с действующими персонажами. Это первый армянский коммерческий и независимый комикс. Презентация первой части книги на армянском, русском и английском языках состоится 12 апреля в Ереване