Սիրիայի դեմոկրտական ուժերը հայտարարել են ԻՊ-ի դեմ վերջնական հաղթանակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կորցրել է իր վերջին հենակետը Սիրիայում, ինչի արդյունքում վերջ է դրվել խալիֆայությանը, որի ստեղծման մասին  հայտարարել էր դեռևս 2014 թվականին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով CNN-ը, այս մասին հայտնել են Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը:
Ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական հատուկ ջոկատայինների աջակցությամբ գործող  քրդական և արաբական զինված ուժերի կոալիցիան հայտարարել է, որ ԻՊ-ին հաղթել են և ազատել Արեւելյան Սիրիայում գտնվող Բաղուզ քաղաքը:
«Սիրիական դեմոկրատական ուժերը հայտարարում են այսպես կոչված խալիֆայության և ԻՊ-ի  կողմից տարածքների 100 տոկոսանոց  կորստի մասին: Այս յուրօրինակ օրը մենք հիշում ենք հազարավոր նահատակներին, որոնց ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ հասնել հաղթանակի», - ասել է Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի մամուլի ծառայության ղեկավար  Մուստաֆա Բալին:

Syrian Democratic Forces declare total elimination and 100% territorial defeat of ISIS in Syria
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. ISIS has lost its final stronghold in Syria, the Syrian Democratic Forces announced Saturday, bringing an end to the so-called caliphate declared by the terrorist group in 2014, CNN reported.
The coalition of Kurdish and Arab soldiers backed by US, British and French special forces said it defeated ISIS and fully liberated Baghouz in eastern Syria.
"Syrian Democratic Forces declare total elimination of so-called caliphate and 100% territorial defeat of ISIS. On this unique day, we commemorate thousands of martyrs whose efforts made the victory possible," tweeted Mustafa Bali, head of the SDF press office.