Նոր Զելանդիայում երկու րոպե լռությամբ հարգել են Քրայսթչերչում զոհվածների հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի բնակիչները երկու րոպես լռությամբ հարգել են Քրայսթչերչի մզկիթների վրա ահաբեկչական հարձակումների հետեւանքով զոհվածների հիշատակը: Մարտի 22-ին այս մասին հայտնել Է Television New Zeland-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վշտի համազգային ակցիան հայտարարել Է երկրի վարչապետ Ջասինդա Արդենը՝ կապված ողբերգության պահից անցած շաբաթվա հետ: Այն նախորդել Է Նոր Զելանդիայի մուսուլմանների ուրբաթօրյա աղոթքին:
Նաեւ հեռուստաալիքը հայտնել Է, որ երկրում շարունակվում Է ազգային հոգեհանգստի նախապատրաստումը, որն, ինչպես սպասվում Է, կկայանա հաջորդ շաբաթ: Իշխանությունների պլանի համաձայն՝ ահաբեկչական գործողության հետեւանքով զոհվածների հիշատակին քրիստոնեական ժամերգությունը տեղի կունենա Քրայսթչերչում: «Այժմ մենք քննարկում ենք, թե այդ արարողությանն ինչպես կարող են մասնակցել ամբողջ Նոր Զելանդիայի բնակիչները: Որպես միասնական ազգ՝ մենք հարգանքի տուրք կմատուցենք նրանց, ովքեր մահացան Քրայսթչերչում »,- ասել Է վարչապետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Новой Зеландии двумя минутами молчания почтили память погибших в Крайстчерче
Жители Новой Зеландии двумя минутами молчания почтили память погибших в результате террористических атак на мечети в Крайстчерче. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщает Television New Zeland.
Общенациональная акция скорби была объявлена премьер-министром страны Джасиндой Ардерн в ознаменование недели, прошедшей с момента трагедии. Она предварила пятничную молитву мусульман Новой Зеландии.
Также телеканал сообщает о том, что в стране продолжается подготовка к национальной панихиде, которая, как ожидается, состоится на следующей неделе. Согласно плану властей, христианская служба по погибшим в результате теракта пройдет в Крайстчерче. "Сейчас мы рассматриваем, как в этой церемонии могут принять участие жители всей Новой Зеландии. Как единая нация, мы отдадим дань уважения тем, кто умер в Крайстчерче", - сказала премьер-министр.