890 հազարից ավելի բրիտանացիներ են ստորագրել Brexit-ի չեղարկման հանրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունից դուրս չգալու պահանջով Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին ուղղված հանրագիրը մարտի 21-ի դրությամբ ավելի քան 890 հազար ձայն Է հավաքել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բրիտանական կառավարությունը քանիցս հայտարարել Է, որ ԵՄ-ից դուրս գալը ժողովրդի կամքն Է: Մեզ հարկավոր Է հակահարված տալ այդ հայտարարությանը՝ ցույց տալով, թե ժողովուրդը որքան ուժեղ Է պաշտպանում ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի պահպանումը»,-ասված Է հանրագրին կից մեկնաբանության մեջ:
«Երկրի խորհրդարանն այժմ պետք Է որոշի՝ բանավեճեր կազմակերպել արդյոք այս հանրագրի շուրջ, քանի որ այն ավելի քան 100 հազար ձայն Է հավաքել: Բացի այդ, հանրագիրը բավարար թվաքանակով ձայներ Է հավաքել, որպեսզի բրիտանական կառավարությունը եւս պատասխան տա դրան: Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջերեմի Հանթը մարտի 21-ին BBC 4 ռադիոյի եթերում հայտարարել Է, որ Լիսաբոնի պայմանագրի՝ ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու գործընթացը կարգավորող 50-րդ հոդվածի գործողությունը դադարեցնելը հնարավոր Է, բայց դա «քիչ հավանական Է»:
Բրիտանական խորհրդարանի՝ հանրագրերին նվիրված կայքը բարձր հաճախելիության պատճառով հինգշաբթի առավոտյան աշխատում Էր ընդհատումներով, հայտնել Է BBC հեռուստաալիքը: Ներկայում կայքի աշխատանքը կայուն Է: Հանրագիրը սոցցանցերում տարածել են բրիտանական խորհրդարանի անդամները, այդ թվում՝ Լիբերալ-դեմոկրատներից պատգամավոր Թոմ Բրեյքը եւ Շոտլանդական ազգային կուսակցության անդամ Փիթ Ուիշարթը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Более 890 тысяч британцев подписали петицию за отмену Brexit
Петиция с требованием к властям Великобритании не выходить из ЕС по состоянию на четверг набрала более 890 тысяч голосов, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Британское правительство неоднократно заявляло, что выход из ЕС - это воля народа. Нам нужно дать отпор этому заявлению, показав то, как сильно народ поддерживает сохранение Великобритании в ЕС", - говорится в комментарии к петиции.
Парламент страны теперь рассмотрит, станет ли он выносить на дебаты эту петицию, так как она набрала более 100 тыс. голосов. Кроме того, петиция набрала достаточное количество голосов, чтобы и британское правительство дало на нее ответ.
Глава МИД Великобритании Джереми Хант в четверг в эфире радио BBC 4 сообщил, что прекратить действие статьи 50 Лиссабонского договора, регулирующей процесс выхода стран из ЕС, возможно, но это "очень маловероятно".
Из-за высокой посещаемости сайт британского парламента, посвященный петициям, работал утром в четверг с перебоями, сообщает телеканал BBC. В настоящее время работа сайта стабильна.
Петицию распространяли в соцсетях члены британского парламента, в том числе депутат от Либеральных демократов Том Брейк и член Шотландской национальной партии Пит Уишарт.