Ռյուգու աստղակերպի վրա ջուր պարունակող միներալներ են հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռյուգու աստղակերպի մակերեւույթին, որն ուսումնասիրում Է ճապոնական «Հայաբուսա-2» տիեզերական զոնդը, հայտնաբերվել են ջուր պարունակող միներալներ՝ թթվածնի եւ ջրածնի տարրերով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Ճապոնիայի JAXA օդատիեզերական գործակալության զեկույցում:
Միներալները հաջողվել Է հայտնաբերել մերձակա ինֆրակարմիր տիրույթում սպեկտրազննություն կատարելիս: Այդ գյուտն անուղղակիորեն հաստատում Է այն տեսությունը, որ ջուրը Երկիր Է բերվել տիզերքից, հետեւում Է զեկույցից: «Հայաբուսա-2» տիեզերական զոնդն արձակվել Է 2014 թվականին: Ռյուգու աստղակերպը Երկրից հեռու Է 340 միլիոն կիլոմետր: Դրա տրամագիծը կազմում Է շուրջ 900 մետր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На астероиде Рюгу обнаружили водосодержащие минералы
На поверхности астероида Рюгу, который исследует японский космический зонд "Хаябуса-2", обнаружены водосодержащие минералы с элементами кислорода и водорода, говорится в докладе японского аэрокосмического агентства JAXA.
Минералы удалось обнаружить при проведении спектроскопии в ближней инфракрасной области. Эта находка косвенно подтверждает теорию о том, что вода на Землю была занесена из космоса, следует из доклада,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Космический зонд "Хаябуса-2" был запущен в 2014 году. Астероид Рюгу удален от Земли на 340 миллионов километров. Его диаметр составляет около 900 метров.