Հայկական ԱԷԿ-ում լրացուցիչ կուսումնասիրեն մինչև 600 մեգավատ հզորությամբ միջուկային էներգաբլոկ ունենալու հնարավորությունները
Հայկական ԱԷԿ-ում լրացուցիչ կուսումնասիրեն մինչև 600 մեգավատ հզորությամբ
միջուկային էներգաբլոկ ունենալու հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում շարունակվում են շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները, որի համար դեռ 2014-2015 թվականներին Հայաստանը  Ռուսաստանի Դաշնության հետ ստորագրել է համագործակցության և ֆինանսավորման մասին երկու համաձայնագիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները պանելային քննարկման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության էներգետիկայի վարչության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանն ասաց, որ  այսօրվա գործող ռազմավարությամբ նախատեսվում է ավարտել շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներն ու  ապագայում ունենալ նոր միջուկային էներգաբլոկ` մինչև 600 մեգավատ հզորությամբ, ինչի համար  անհրաժեշտ է իրականացնել լրացուցիչ ուսումնասիրություններ:
«Բոլորս գիտենք, որ Ատոմակայանի կանգառից հետո` 90-ական թվականներին,  մենք ունեցանք էներգետիկ ճգնաժամ, ինչի հետևանքով բնակչությունը մնաց առանց էլեկտրաէներգիայի, Սևանա լճի մակարդակը նվազեց, և միայն ատոմակայանի վերագործարկումից հետո հնարավոր եղավ դուրս գալ էներգետիկ ճգնաժամից»,-հավելեց նա:
Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարների մասին պանելային քննարկումն անցկացվել է ատոմային էներգիայի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխգործակցության շրջանակում` «Ռոսատոմ Արևելյան Եվրոպա» և «Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ օժանդակությամբ:

На Армянской АЭС будут дополнительно изучены возможности ядерного энергоблока мощностью до 600 мегаватт
На Армянской атомной электростанции продолжаются работы по продлению срока эксплуатации, для чего еще в 2014-2015 годах Армения подписала с Российской Федерацией два соглашения о сотрудничестве и финансировании.
Как сообщает «Арменпресс», в беседе с журналистами в ходе панельного обсуждения перспектив развития атомной энергетики в Армении начальник отдела атомной энергетики управления энергетики Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Артем Петросян сказал, что согласно действующей стратегии, планируется завершить работы по продлению срока эксплуатации и в будущем иметь новый ядерный энергоблок мощностью до 600 мегаватт, для чего необходимо провести дополнительные исследования.
“Все мы знаем, что после остановки атомной станции в 90-е годы у нас был энергетический кризис, в результате чего население осталось без электроэнергии, уровень озера Севан снизился, и только после перезапуска атомной станции удалось выйти из энергетического кризиса”, -добавил он.
Панельное обсуждение о перспективах развития атомной энергетики в Армении было проведено в рамках взаимодействия Армении и России в сфере атомной энергетики при содействии ЗАО “Росатом-Восточная Европа” и Армянского научно-исследовательского института эксплуатации атомных электростанций.