Համագործակցության ընդլայնման խոստումնալից հեռանկարներ. Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին
Համագործակցության ընդլայնման խոստումնալից հեռանկարներ. Ֆելիքս Ցոլակյանն
ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարար  Ֆելիքս Ցոլակյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ արտկաարգ իրավիճակների նախարարությունից, ողջունելով դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ԱԻ նախարարը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնի ստանձման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ամերիկյան համագործակցությունն արտակարգ իրավիճակների ոլորտում կշարունակվի նոր թափով՝ արձանագրելով  նորանոր ձեռքբերումներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համատեղ իրականացվող մի շարք ծրագրեր՝ մասնավորապես, հրշեջ կայանների, հրշեջների կարողությունների զարգացման, համատեղ վարժանքների իրականացման վերաբերյալ:
Համատեղ իրականացվող ծրագրերից, մասնավորապես, կարևորվեցլ է ԱՄՆ բանակի եվրոպական հրամանատարության մարդասիրական ծրագրի շրջանակներում ԱԻՆ Փրկարար ծառայության մարզային հրշեջ-փրկարարական ջոկատների շենք-շինությունների, հրշեջ դեպոների վերանորոգման և անձնակազմի կարողությունների զարգացման աշխատանքները:
2018 թվականին արդեն իսկ իրականացվել է Արարատի մարզի Մասիս (վերանորոգում) և Սյունիքի մարզի Մեղրի (կառուցում) քաղաքների հրշեջ-փրկարարական ջոկատների բազաների վերակառուցման ու արդիականացման ծրագիրը:
2019-2021 թվականների ընթացքում վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում ԱԻՆ ՓԾ Շիրակի մարզային փրկարարական վարչությունում կիրականացվեն հրշեջ-փրկարարական ջոկատների շենք-շինությունների, հրշեջ դեպոների վերանորոգման և անձնակազմի կարողությունների զարգացման աշխատանքներ: Ծրագրի շրջանակներում Գյումրիի «Գյումրի 1» թաղամասում և Աշոցքում կկառուցվեն նոր հրշեջ-փրկարարական շենքեր, իսկ Ախուրյանում և Անիում կիրականացվեն վերանորոգման աշխատանքներ:
Այս համատեքստում ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը կարևորել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատանքը և նշել, որ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը պատրաստակամ է շարունակել առկա համագործակցությունը և ավելի ընդարձակել այլ ուղղություններով:
«Տեխնոլոգիաները փոխվում են, փոխվում է նաև մարդկանց կենցաղը, նոր երևույթներ են առաջ գալիս: Մենք պետք  է զարգանանք և մշտապես լինենք զգոն», - իր խոսքում նշել է Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ԱԻ նախարարին ջերմ ընդունելության համար, նորանշանակ դեսպանը նշել է. «Հպարտ եմ, որ տարիներ ի վեր ԱՄՆ դեսպանությունը եղել է Ձեր նախարարության լավ գործընկերը: Որպես օրինակ կարող եմ նշել փորձի փոխանակումը հայ փրկարարների և ԱՄՆ զինծառայողների միջև, որը մարդկային կյանքեր փրկելուն ուղղված մեր համատեղ աշխատանքի դրվագներից մեկն է միայն: Պատրաստ եմ շարունակել գործակցությունը Ձեզ հետ այս նոր պաշտոնում և հուսով եմ, որ կարող ենք գտնել համատեղ աշխատանքի նոր և արժեքավոր ուղիներ»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են  նաև Արտակարգ իրավիճակների նախարարության համագործակցության շրջանակները՝ ազգային և միջազգային մակարդակով:
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն Արտակարգ իրավիճակների նախարարության գործառույթների շրջանակներում կարևորել է  կանխարգելման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ հատկապես  կանխարգելման, բնակչության իրազեկման գործընթացում  անելիքներ շատ կան:
Նախարարը հավելել է, որ ՀՀ կառավարության կառուցվածքային փոփոխություններից հետո համագործակցությունն այլ կառույցների հետ ավելի կընդլայնվի, և արտակարգ իրավիճակների ոլորտում աշխատանքը կլինի ավելի  համակարգված:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է նաև Կանզաս-Հայաստան համագործակցությունը, որի շրջանակներում առ այսօր իրականացվել են մի շարք փոխադարձ ճանաչողական այցեր, ուսուցողական դասընթացներ, անցկացվել են սեմինարներ և հրամանատարաշտաբային ուսումնավարժություններ:

Многообещающие перспективы расширения сотрудничества: Феликс Цолакян принял новоназначенного посла США в Армении
Многообещающие перспективы расширения сотрудничества: Феликс Цолакян принял
новоназначенного посла США в Армении
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Армения Феликс Цолакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Линн Трейси.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, приветствуя делегацию во главе с послом, министр по ЧС поздравил посла с вступлением в должность и выразил надежду, что в ходе его пребывания в должности армяно-американское сотрудничество в сфере чрезвычайных ситуаций продолжится с новым размахом, достигнув новых высот.
В ходе встречи стороны обсудили ряд совместных программ, в частности, по развитию возможностей пожарных станций и пожарных, проведению совместных учений.
Из совместно реализуемых программ, была отмечена важность работ по ремонту зданий-сооружений областных пожарно-спасательных отрядов спасательной службы МЧС, пожарных депо и развитию возможностей персонала в рамках Гуманитарной программы Европейского командования армии США.
В 2018 году уже реализована программа реконструкции и модернизации баз пожарно-спасательных отрядов городов Масис  Араратской области (ремонт) и Мегри Сюникской области (строительство).
В течение 2019-2021 годов в рамках вышеуказанной программы в Ширакском областном спасательном управлении СС МЧС будут проведены работы по реконструкции зданий-строений пожарно-спасательных отрядов, пожарных депо и развитию возможностей персонала. В рамках программы в квартале “Гюмри 1” и Ашоцке будут построены новые пожарно-спасательные здания, а в Ахуряне и Ани будут проведены ремонтные работы.
В этом контексте министр по ЧС Феликс Цолакян отметил важность работы посольства США в РА и отметил, что Министерство по чрезвычайным ситуациям готово продолжить существующее сотрудничество и расширить его и по другим направлениям.
“Технологии меняются, меняется и быт людей, появляются новые явления. Мы должны развиваться и всегда быть бдительными”, - отметил Феликс Цолакян.
Поблагодарив министра по ЧС за теплый прием, новоназначенный посол отметил: “Горжусь тем, что на протяжении многих лет посольство США было хорошим партнером вашего министерства. В качестве примера могу отметить обмен опытом между армянскими спасателями и военнослужащими США, который является одним из эпизодов нашей совместной работы по спасению человеческих жизней. Я готов продолжать сотрудничество с Вами в этой новой должности и надеюсь, что мы сможем найти новые и ценные пути совместной работы”.
В ходе встречи стороны обсудили также грани сотрудничества Министерства по чрезвычайным ситуациям на национальном и международном уровне.
Министр по ЧС Феликс Цолакян в пределах функций Министерства по чрезвычайным ситуациям отметил важность работ, осуществляемых в направлении предотвращения и ликвидации последствий, подчеркнув, что, еще многое предстоит сделать в деле предупреждения и информирования населения.
Министр добавил, что после структурных изменений в правительстве Армении сотрудничество с другими структурами будет расширяться, и работа в сфере чрезвычайных ситуаций будет более скоординированной.
В ходе встречи была отмечена важность сотрудничества Канзас-Армения, в рамках которого по сей день был осуществлен ряд взаимных познавательных визитов, обучающих курсов, проведены семинары и командно-штабные учения.