Նոր Զելանդիայի մզկիթներում հրաձգություն սարքած ահաբեկիչը հրաժարվել Է փաստաբանից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալացի Բրենթոն Թարանթը, որը մեղադրվում Է Նոր Զելանդիայի Քրայսթչերչ քաղաքի մզկիթներում 50 մարդու սպանության մեջ, հրաժարվել Է փաստաբանի ծառայություններից: Մարտի 18-ին այս մասին The New Zealand Herald թերթին հայտնել Է դատարանի կողմից Թարանթի փաստաբան նշանակված Ռիչարդ Փիթերսը: Նա արդեն որպես ավստրալացու պաշտպան հանդես Է եկել մարտի 16-ի առաջին հրապարակային դատաքննությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իմ պաշտպանյալը հայտնեց, որ ցանկանում Է ապագայում ինքնուրույն իրեն ներկայացնել դատական նիստերի ժամանակ, եւ ինձ չթվաց, թե նա ինչ-որ հոգեկան կամ հոգեբանական խնդիրներ ունի, բացառությամբ, անշուշտ, ծայրահեղ աջ հայացքների, որոնց նա հետեւում Է»,- ասել Է փաստաբանը: Փիթերսը նաեւ նշել Է, որ իրենց շփման ընթացքում Թարանթն ափսոսանք կամ զղջում չի հայտնել արածի համար, եւ որ նրա հրաժարումը փաստաբանից, ամենայն հավանականությամբ, թելադրված Է դատական ունկնդրումները որպես իր հայացքների քարոզչության համար հարթակ օգտագործելու ցանկությամբ:

СМИ: устроивший стрельбу в мечетях в Новой Зеландии отказался от адвоката
Австралиец Брентон Таррант, обвиняемый в убийстве 50 человек в мечетях в новозеландском городе Крайстчерч, отказался от услуг адвоката. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник газете The New Zealand Herald назначенный судом адвокат Тарранта Ричард Питерс. Он уже выступал в качестве защитника австралийца на первом слушании 16 марта.
"Подзащитный сообщил, что хочет самостоятельно представлять себя в будущем во время судебных заседаний, и мне не показалось, что у него есть какие-то психические или психологические проблемы, за исключением, конечно, крайне правых взглядов, которых он придерживается", - сказал адвокат.
Питерс также отметил, что во время их общения Таррант не выразил сожаления или раскаяния в содеянном, и что его отказ от адвоката, по всей вероятности, продиктован желанием использовать судебные слушания как площадку для пропаганды своих взглядов.