Եվրոպան «չպետք Է պարի Թրամփի դուդուկի տակ». Ավստրիայի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը պետք Է ԱՄՆ-ի ղեկավարությունից ավելի ինքնուրույն քաղաքականություն վարի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդր Վան դեր Բելենը հայտարարել Է հարցազրույցում, որը մարտի 18-ին հրապարակվել Է Welt գերմանական թերթում:
«ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն առանց որեւիցե պատճառի դուրս եկավ Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից, որը Վաշինգտոնը քննարկում Էր երկար տարիներ, ինչպես նաեւ պատժամիջոցների սպառնալիքով եվրոպական ընկերություններին արգելեց բիզնես իրականացնել Իրանի հետ: Ինձ թվում Է, որ դա չափազանց հեռու Է գնում: Եվրոպացիներին հարկավոր չԷ պարել Թրամփի դուդուկի տակ: Դա վերաբերում Է նաեւ մյուս տարաձայնություններին»,-ասել Է նա:
Նաեւ Թրամփը որոշել Է դուրս գալ Կլիմայի վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրից եւ Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների մասին պայմանագրից: Բացի այդ, Վաշինգտոնը Եվրոպայի վրա ճնշում Է գործադրում Էներգետիկական քաղաքականության հարցերում՝ կոչ անելով կասեցնել «Հյուսիսային հոսք-2»-ը: ԱՄՆ-ի նախագահը նաեւ ստիպում Է լրացուցիչ մուծումներ կատարել ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական հզորություններում, ինչը, օրինակ, Գերմանիայում, ըմբռնում չի գտնում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Австрии заявил, что Европа не должна "танцевать под дудку" Трампа
Европейскому союзу следует осуществлять более самостоятельную от руководства США политику. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил президент Австрии Александер Ван дер Беллен в интервью, которое опубликовано в понедельник в немецкой газете Welt.
"Президент США Дональд Трамп без какого-либо повода вышел из соглашения с Ираном по атому, которое Вашингтон обсуждал на протяжении многих лет, а также под угрозой санкций запретил европейским компаниям осуществлять бизнес с Ираном. Мне представляется, что это заходит слишком далеко. Европейцам не нужно танцевать под дудку Трампа. Это касается и других разногласий", - сказал он.
Также Трамп решил выйти из Парижского соглашения по климату и Договора о ракетах средней и меньшей дальности. Кроме того Вашингтон оказывает давление на Европу по вопросам энергетической политики, призывая остановить "Северный поток - 2". Еще президент США настаивает на дополнительных взносах в оборонные мощности НАТО, что, к примеру в Германии, понимания не находит.