ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրենը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) ադմինիստրատորի տեղակալ, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Միրյանա Շպոլյարիչ Էգգերը՝ Հարավային Կովկաս իր պաշտոնական այցի շրջանակներում, մարտի 15-ին եռօրյա այցով ժամանելու է Հայաստան։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նախորդ ամիս Հայաստանի Ազգային ժողովը հավանություն տվեց կառավարության հնգամյա ծրագրին, որի նպատակն է խթանել տնտեսության աճը, դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը և հնարավորություն ընձեռել քաղաքացիներին մասնակցելու հիմնական որոշումների կայացմանը, ինչպես նաև բարձրացնել մարդկանց կենսամակարդակը: Կառավարության համար առանցքային առաջնահերթություններից է նաև կոռուպցիայի վերացումը։
Հայաստանում տեղի են ունեցել քաղաքական փոփոխություններ, և 2018թվականին արձանագրվել է հինգ տոկոս տնտեսական աճ։ Երկիրը կանգնած է մի շարք մարտահրավերների առաջ, այդ թվում ՝ արտագաղթ, հայկական Սփյուռքի և այլ շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածություն և մասնակցություն երկրի զարգացման խթանմանը։
Տկն Շպոլյարիչ Էգգերի այցի նպատակն է քննարկել ՄԱԶԾ-ի և ՀՀ կառավարության համագործակցությունը, դիտարկել հիմնական առաջնահերթությունները՝ նպաստելու  2018թընտրություններից հետո կառավարման բարեփոխումներին և նորարարության մեթոդների և կայուն զարգացման ֆինանսավորմանը:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինի հետ միասին, տկն Շպոլյարիչ Էգգերը կհանդիպի ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, և այլ պաշտոնատար անձանց հետ հետ։ Նա նաև քննարկումներ կանցկացնի ՄԱԿ-ի հայաստանյան թիմի, միջազգային գործընկերների, բիզնեսի և քաղաքացիական հասարակության անդամների հետ, ինչպես նաև կհանդիպի կին առաջնորդներին:
Միրյանա Սպոլյարիչ Էգգերը ստանձնել է իր պարտականությունները 2018թհոկտեմբերին: Նախքան այս պաշտոնին նշանակումը, նա եղել է Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ՄԱԿ-ի և միջազգային կազմակերպությունների բաժնի ղեկավար:

Director of UNDP in Eastern Europe and Central Asia to visit Armenia
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Mirjana Spoljaric Egger, UNDP Assistant Administrator, Director of UNDP Regional Bureau for Europe and the Commonwealth of Independent States, on March 15 arrives on a three-day visit to Armenia, as part of her official tour to the South Caucasus, reports Armenpress.
Last month, the Parliament of Armenia approved the government’s five-year program, which aims to boost economic growth, diversify the economy and make sure all citizens are able to both participate in key decisions and enjoy higher living standards. Eliminating corruption is another key priority of the government.
Armenia has seen remarkable political transformation, and 5 percent economic growth in 2018. The country is facing a number of challenges, including out-migration, boosting inclusion and participation and involving the Armenian diaspora and other stakeholders in development.
The objective of Ms. Spoljaric Egger’s visit will be to review UNDP’s partnership with the Armenian government and look at key priorities, from governance reforms following the 2018 elections, to the country’s leadership to promote innovative methods and financing for sustainable development.
Together with UNDP’s Resident Representative in Armenia, Dmitry Mariyasin, she will meet with Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanian and other officials. She will also hold discussions with the UN country team, key international partners, members of business and civil society, and meet with women leaders.
Mirjana Spoljaric Egger assumed her duties in October 2018. Prior to her appointment, she served as Ambassador and Head of UN and International Organisations Division of the Swiss Federal Department of Foreign Affairs.