Նոր մակարդակ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երկօրյա այցը Բրյուսել բավական հագեցած էր թե՛ տեղի ունեցած հանդիպումների, թե՛ շեշտադրումների առումով: Եթե նախորդ տարվա հուլիսին Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում ԵՄ ղեկավարության հետ հանդիպումները ճանաչողական էին, ապա այս այցը կրում էր առավել բովանդակային բնույթ և գլխավորապես կենտրոնացած էր ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կյանքի կոչմանը:
Իսկ որո՞նք էին այցի հիմնական արդյունքները և ինչո՞վ այն կարևորվեց:
Նախ, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին նոր խթան հաղորդելու տեսանկյունից բավական կարևոր էին Հայաստանում տեղի ունեցող իշխանափոխությունը և բարեփոխումների այն աննախադեպ գործընթացը, որն այժմ տեղի է ունենում երկրում: Սրա մասին են փաստում Եվրամիության ղեկավարության հետ հանդիպումների ժամանակ հնչած այն հայտարարությունները, որ ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ ուղղված օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին և պատրաստ է իր ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունը ցուցաբերել այդ գործընթացում: Ավելին, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը նշեց, որ 2017-2020 թվականների համար ԵՄ-ն նախատեսել է 176 մլն եվրոյի աջակցություն տրամադրել Հայաստանին մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար բարեփոխումների համար՝ շեշտելով, որ ՀՀ վարչապետն իրապես նպատակադրված է այս ուղղություններով լուրջ աշխատանք իրականացնել:
Երկրորդ, ՀՀ վարչապետի՝ Բրյուսել կատարած այցի նպատակը Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի խթանումն ու գործնական կիրարկման մեկնարկի քննարկումն էր: Բրյուսելում հնչեցին հստակ շեշտադրումներ ԵՄ բոլոր անդամ երկրների կողմից համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացման անհրաժեշտության մասին, ինչը թույլ կտա լիարժեքորեն օգտվել ՀԸԳՀ հնարավորություններից: Ինչ վերաբերում է համաձայնագրի իրականացմանը, ապա այն ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարվել է որպես երկրում բարեփոխումներ իրականացման կարևոր հիմք: Նշենք, որ դեռ նախորդ տարի հայկական կողմը ԵՄ-ին էր ներկայացրել ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, իսկ 2019թ. հունվարի վերջին ԵՄ-ն ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ ներկայացրել էր իր առաջարկությունները: Այժմ այն գտնվում է Եվրահանձնաժողովի տարբեր ծառայությունների քննարկումների փուլում և նախատեսվում է, որ մինչև մարտի վերջ ճանապարհային քարտեզը կվերջնականացվի:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հաջորդ կարևոր հանգրվանը ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացումն է, ինչի մասին արձանագրվեց նաև ՀՀ վարչապետի բրյուսելյան այցի ժամանակ: Հատկանշական է, որ եթե նախկինում ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից պարզապես նշվում էր վիզային ռեժիմի ազատականացման հնարավորության մասին, ապա այս անգամ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի մակարդակով շեշտվեց դրա անհրաժեշտությունը և գործընթացը հնարավորինս արագ առաջ մղելու պատրաստակամությունը: Արձանագրվեց նաև, որ վիզաների ազատականացման գործընթացի տեխնիկական պայմաններն արդեն իսկ բավարարված են և այժմ պետք է համագործակցել բոլոր անդամ պետությունների հետ՝ այն առաջ շարժելու համար:
ԵՄ բարձրաստիճան ղեկավարության հետ հանդիպումների ժամանակ անդրադարձ կատարվեց նաև Ղարաբաղյան հակամարտությանը: Նշենք, որ այս հարցում ԵՄ-ն մշտապես հանդես է եկել հավասարակշռված դիրքորոշմամբ, ինչն ամրագրված է նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրում: Այն ամրագրում է ԵՄ լիարժեք աջակցությունը հակամարտության հանգուցալուծմանն ուղղված Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու մոտեցումներին՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների վրա: Այս մոտեցումը ևս մեկ անգամ վերահաստատվեց Բրյուսելում և կարևոր է, որ ԵՄ անդամ բոլոր երկրները Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ կապված իրենց մոտեցումները բխեցնեն այդ ամրագրված դիրքորոշումից:
Ինչ վերաբերում է հնչող մտահոգություններին, թե վարչապետի՝ Բրյուսել կատարած այցը տեղի ունեցավ Եվրախորհրդարանի ընտրություններից ընդամենը 2 ամիս առաջ, ինչը նշանակում է, որ այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարող են հօդս ցնդել, ապա դրանք մեղմ ասած կոռեկտ չեն: Անկախ Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքներից, պետք է ֆիքսել, որ գործ ունենք ԵՄ բյուրոկրատական ապարատի հետ, որտեղ գործում են ինստիտուցիոնալիզմի և շարունակականության սկզբունքները, և մի քանի անձի փոփոխությունը չի կարող խաթարել գործընթացը:
Ամփոփելով, կարող ենք փաստել, որ ՀՀ վարչապետի այցը Բրյուսել տեղի ունեցավ բավական դրական մթնոլորտում: Եվրոպական կողմի մոտ արդեն իսկ կա ձևավորած հստակ պատկերացում, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի ժողովրդի ընտրությունն է, իսկ ՀՀ իշխանություններն ունեն բավարար քաղաքական կամք և պատրաստակամություն կյանքի կոչել լայնածավալ բարեփոխումներ: Նման ընկալումն, իհարկե, նպաստում է Հայաստան-Եվրամիություն փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը և երկկողմ հարաբերությունները նոր մակարդակ տեղափոխելուն:

Новый уровень отношений Армения-ЕС
Двухдневный визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Брюссель был достаточно насыщен как в плане состоявшихся встреч, так и акцентов. Если в июле прошлого года, в рамках визита в Брюссель, встречи с руководством ЕС были ознакомительными, то этот визит носил более содержательный характер и в основном был сосредоточен на реализации соглашения Армения – ЕС
А каковы были основные результаты визита и чем он был отмечен?
Во-первых, с точки зрения придания нового импульса отношениям Армения-ЕС достаточно важны происходящая в Армении смена власти и тот беспрецедентный процесс реформ, который сейчас происходит в стране. Об этом свидетельствуют прозвучавшие на встречах с руководством ЕС заявления о том, что ЕС приветствует демократические реформы в Армении, направленные на укрепление верховенства закона, защиту прав человека, борьбу с коррупцией и готов оказать финансовое и техническое содействие в этом процессе. Более того, председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер отметил, что на 2017-2020 гг. ЕС предусмотрел помощь Армении в размере 176 млн евро для защиты прав человека и основных реформ, подчеркнув, что премьер-министр РА действительно намерен провести серьезную работу по этим направлениям.
Во-вторых, целью визита премьер-министра РА в Брюссель было стимулирование процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и обсуждение начала практического применения. В Брюсселе прозвучали четкие акценты на необходимость скорейшей ратификации соглашения всеми странами-членами ЕС, что позволит в полной мере воспользоваться возможностями СВРП.
Что касается реализации соглашения, то оно было объявлено правительством Армении в качестве важной основы для осуществления реформ в стране. Отметим, что еще в прошлом году армянская сторона представила проект дорожной карты ЕС а в конце января ЕС представил свои предложения по дорожной карте. Сейчас она находится на стадии обсуждения различных служб Еврокомиссии и предполагается, что до конца марта дорожная карта будет согласована.
Следующим важным этапом отношений Армения-ЕС является либерализация визового режима с ЕС, о чем было отмечено и во время брюссельского визита премьер-министра РА. Примечательно, что если раньше высокопоставленные чиновники ЕС просто отмечали о возможности либерализации визового режима, то на этот раз на уровне председателя Европейской комиссии была подчеркнута необходимость этого и готовность как можно скорее продвинуть процесс. Было также отмечено, что технические условия процесса либерализации визового режима уже удовлетворены, и теперь, для его продвижения, необходимо сотрудничество со всеми государствами-членами ЕС.
В ходе встреч с высшим руководством ЕС был затронут также карабахский конфликт. Отметим, что в этом вопросе ЕС всегда выступал с сбалансированной позицией, что закреплено также в соглашении Армения-ЕС. Она закрепляет и полную поддержку ЕС усилиям и подходам сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на разрешение конфликта, основанных на нормах и принципах международного права. Этот подход еще раз был подтвержден в Брюсселе, и важно, что все страны-члены ЕС исходили из этой позиции.
Что касается опасений, что визит премьер-министра в Брюссель состоялся всего за 2 месяца до выборов в Европарламент, что означает, что достигнутые сейчас договоренности могут не состояться, то они, мягко говоря, некорректны. Независимо от результатов выборов в Европарламент, нужно зафиксировать, что мы имеем дело с бюрократическим аппаратом ЕС, где действуют принципы институционализма и преемственности, и смена нескольких лиц не может помешать процессу.
Подводя итоги, можем констатировать, что визит премьер-министра РА в Брюссель состоялся в довольно позитивной атмосфере. У европейской стороны уже есть сформированное четкое представление о том, что демократия - выбор народа Армении, а власти Армении имеют достаточную политическую волю и готовность реализовать широкомасштабные реформы. Подобное восприятие конечно способствует расширению взаимовыгодного сотрудничества Армения - Евросоюз и переходу двусторонних отношений на новый уровень.