Մարզպետը պարգևատրել է Տանձուտ գետում վթարված մեքենայի ուղևորներին օգնության հասած դպրոցականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը պարգևատրել է խիզախություն ցուցաբերած դպրոցականներին՝ Վանաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի 8-րդ Բ դասարանի աշակերտներ Էդիկ Ղարաքեշիշյանին, Էդմոն Քոչարյանին և Վանաձորի թիվ 6 դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտ Տիգրան Մարկոսյանին: Նրանք մարտի 3-ին ականատես էին եղել խոշոր ավտովթարի, երբ  Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհի Լոռի-1 հասցեի մոտ մեքենան դուրս էր եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց, բախվել կամրջի երկաթյա ճաղավանդակներին և հայտնվել Տանձուտ գետում: Դպրոցականները, մինչ փրկարարների ժամանելը, անցորդների օգնությամբ ուղղել էին մեքենան, կանխել հրդեհի վտանգը և տուժողներին ցույց տվել առաջին օգնություն: Նրանք դպրոցի փրկարարական ջոկատի անդամներ են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, մարզպետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն, մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը մարտի 7-ին հյուրընկալել է տղաներին, թիվ 1 դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Սարուխանյանին, զինղեկ Արկադի Մարտիրոսյանին և անձամբ շնորհակալություն հայտնել անձնվեր քայլի համար:
«Անչափ ուրախ եմ, որ մեր մարզում ու մեր քաղաքում նման քաջ տղաներ են մեծանում: Վստահ եմ՝ ձեր արարքն օրինակելի կլինի շատերի համար»,- նշել է մարզպետը:
Նա տղաներին հորդորել է լավ սովորել, հասնել մեծ բարձունքների, լինել Հայաստանի հպարտ քաղաքացի ու գիտելիքները ծառայեցնել հանուն երկրի զարգացման:

Губернатор наградил школьников, прибывших на помощь пострадавшим в аварии на реке Тандзут
Губернатор Лори Андрей Гукасян наградил школьников, учеников 8-го класса Ванадзорской начальной школы Эдика Каракешияна, Эдмона Кочаряна и ученика 7-го класса Ванадзорской школы N6 Тиграна Маркосяна. 3 марта они стали свидетелями крупной автомобильной аварии, когда машина выехала с полосы движения на шоссе Ванадзор-Алаверди в Лори-1, столкнулась с железными прутьями моста и очутилась в реке Тандзут. По прибытии спасателей школьники водили машину, чтобы предотвратить пожар и показать пострадавшим первую медицинскую помощь. Они являются членами школьного спасательного отряда.
Как передает «Арменпресс», согласно сообщению, распространенному областной администрацией, губернатор Андрей Гукасян 7 марта принял ребят, директора школы номер 1 Лилит Саруханян, военрука Аркадия Мартиросяна и лично поблагодарил их за самоотверженный шаг.
«Я счастлив, что такие смелые ребята растут в нашем регионе и в нашем городе. Я уверен, что ваши действия будут образцовыми для многих», - сказал губернатор.
Он призвал мальчиков хорошо учиться, достигать больших высот, гордиться гражданами Армении и использовать знания для развития страны.