Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ նախագահի ու վարչապետի հետ սպասվող հանդիպումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բրյուսելում հարցազրույց տալով ռուսական ՏԱՍՍ-ին, մանրամասներ է ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ կայանալիք հանդիպումների ժամանակացույցի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` անդրադառնալով Վլադիմիր Պուտինի հետ կայանալիք հանդիպումներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի դրանք մի քանի անգամ կլինեն, իսկ ղեկավարների գրասենյակները քննարկում են այդ հանդիպումների ժամանակացույցի հարցերը:
«Այս տարի մենք մի քանի անգամ կհանդիպենք: Օրինակ` ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի ընթացքում: Բացի այդ, հուսով եմ, որ այս տարի կկայանա Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնական այցը Երևան, և իմ այցը` Մոսկվա: Մենք այժմ կոնկրետ ժամկետներ ենք քննարկում: Վերջին քննարկումը եղել է մեկ շաբաթ առաջ. ես հեռախոսով խոսել եմ Ռուսաստանի նախագահի հետ, հեռախոսազրույցի ընթացքում մենք քննարկել ենք այդ հարցը»,- ասել է Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը նշել է, որ հանդիպումներ են նախատեսվում նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ:
«Ապրիլի 29-ին Երևանում կկայանա ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը, և բոլոր երկրների վարչապետերը, այդ թվում նաև Դմիտրի Անատոլևիչը, կժամանեն Երևան»,- նշել է վարչապետը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2018թ. մայիսի 14-ին Սոչիում՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովին:
Երկրորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 13-ին՝ Մոսկվայում՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության բացման արարողության շրջանակում
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել են Մոսկվայում:
Դեկտեմբերի 27-ին ևս մեկ հանդիպում է կայացել Մոսկվայում, ուր Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել էր աշխատանքային այցով:

Pashinyan comments on expected meetings with Russia’s President and Prime Minister
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan released details over the timeframes of the expected meetings with Russia’s President Vladimir Putin and Prime Minister Dmitry Medvedev during an interview to the Russian TASS news agency in Brussels, reports Armenpress.
Commenting on the expected meetings with Vladimir Putin, the Armenian PM said this year several meetings will be held, and the offices of the leaders are discussing the issues related to the dates of these meetings.
“We will have several meetings this year, for example during the EAEU summit. In addition, I hope that this year Vladimir Putin’s official visit to Yerevan and my visit to Moscow will take place. Currently we are discussing concrete dates. The last discussion was held a week ago, I had a telephone conversation with the Russian President during which we discussed this issue”, Pashinyan said.
The Armenian PM said meetings are also expected with Russian Prime Minister Dmitry Medvedev.
“The session of the EAEU inter-governmental council will take place in Yerevan on April 29, and the PMs of all member states, including Dmitry Medvedev, will arrive in Yerevan”, Pashinyan said.
The first meeting of the Armenian PM and the Russian President was held in Sochi at the summit of the heads of EAEU member states on May 14, 2018.
The second meeting took place in Moscow on June 13 on the sidelines of the opening ceremony of the FIFA World Cup.