ՀՀ փոխվարչապետ Ավինյանը Ֆրանսիայի պատվիրակության հետ քննարկել է միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության խորացման հարցեր
ՀՀ փոխվարչապետ Ավինյանը Ֆրանսիայի պատվիրակության հետ քննարկել է
միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության խորացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մարտի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի գլխավորած պատվիրակությանը, որում ընդգրկված էին միջուկային էներգիայի հարցերով խորհրդական, Ֆրանսիական միջուկային էներգիայի հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Գորբաչևը և ֆրանսիական ORANO (նախկին AREVA) ընկերության ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, զրուցակիցները քննարկել են միջուկային էներգետիկայի ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության խորացման հնարավորությունները: Փոխվարչապետն այս առումով ասել է, որ Հայաստանը կարևորում է երկրի էներգետիկ արտադրական կարողությունների մեջ Մեծամորի ատոմակայանի ունեցած դերը և շարունակելու է զարգացնել միջուկային էներգետիկան: Նա նաև հավելել է, որ այժմ ուսումնասիրվում են ապագայում նոր ատոմակայանի կառուցման և այդ նախագծում օտարերկրյա գործընկերների ներգրավման հարցերը:
Կողմերը պայմանավորվել են ուսումնասիրել միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես, արտադրական, հետազոտության և մշակումների, մասնագիտական փոխանակումների ու կրթական ծրագրերի ուղղություններով:

Вице-премьер Армении обсудил с французской делегацией вопросы углубления сотрудничества в сфере атомной энергетики
Вице-премьер Армении обсудил с французской делегацией вопросы углубления
сотрудничества в сфере атомной энергетики
Вице-премьер Армении Тигран Авиянян 5 марта принял делегацию во главе с послом Франции в Армении Джонатаном Лакотом. В составе делегации были советник по вопросам атомной энергетики, представитель Французской комиссии по атомной энергетики Александр Горбачев и представители французской компании ORANO (бывшая AREVA). На встрече присутствовал также и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Гарегин Баграмян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, собеседники обсудили возможности углубления армяно-французского сотрудничества в сфере атомной энергетики.
В этой связи вице-премьер отметил, что Армения придает важность роли Мецаморской АЭС в энергетических производственных возможностях страны и продолжит развивать атомную энергетику. Он также добавил, что в настоящее время изучается вопрос строительства новой атомной станции в будущем и привлечения иностранных партнеров в этом проекте.
Стороны договорились изучить возможности сотрудничества в сфере атомной энергетики, в частности, в направлении производства, исследований и разработок, профессионального обмена и образовательных программ.