Հայաստանն ունի Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը խորացնելու քաղաքական կամք.  Փաշինյանը և Տուսկը հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ
Հայաստանն ունի Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը խորացնելու քաղաքական
կամք.  Փաշինյանը և Տուսկը հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մեծարգո Նախագահ Տուսկ,
ԶԼՄ հարգելի ներկայացուցիչներ,
Սա իմ երկրորդ հանդիպումն է Նախագահ Տուսկի հետ Բրյուսելում, եւ առաջինը` Հայաստանի վարչապետի պաշտոնին իմ վերանշանակվելուց հետո: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, պարոն Նախագահ, ջերմ ընդունելության եւ արդյունավետ ու նպատակային քննարկումների համար:
Այսօրվա քննարկումների ընթացքում մենք անդրադարձանք բազմաթիվ հարցերի` Հայաստանում ժողովրդավարական վերափոխումներից մինչեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային զարգացումներ:
Ուրախությամբ ենք ընդգծում Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ քաղաքական երկխոսության եւ համագործակցության բարձր մակարդակը: Ես ընդգծեցի, որ Հայաստանն առավել վճռական է եւ ունի քաղաքական կամք՝ խորացնելու Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը:
Քննարկումների ժամանակ մենք անդրադարձանք Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, որոնք միջազգային հանրության կողմից գնահատվեցին որպես եվրոպական լավագույն փորձին լիովին համապատասխան:
Հայաստանում այդ ընտրությունների նկատմամբ աննախադեպ հասարակական վստահություն կար: Այս համատեքստում մենք նաեւ բարձր ենք գնահատում ընտրական գործընթացների հաջող կազմակերպման ուղղությամբ Եվրամիության աջակցությունը:
Մեր երկրում տեղի ունեցած դինամիկ քաղաքական փոփոխությունները, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական ընտրություններն էլ ավելի մոտեցրին Հայաստանին ու Եվրամիությունը՝ արժեքների ընդհանրության տեսանկյունից: Ես հպարտ եմ, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն այլեւս վտանգված չէ:
Ես բարձր եմ գնահատում Եվրամիության տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցությունը մեր կառավարության ժողովրդավարական եւ տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, որը ներառում է կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ժողովրդավարության խթանումը եւ օրենքի գերակայության ամրապնդումը:
Նոր Հայաստանը պատրաստ է շարունակական ջանքեր գործադրել, նոր գաղափարներ ու նախաձեռնություններ առաջարկել՝ Եվրոպական միության եւ նրա անդամ պետությունների հետ համագործակցությունը հարստացնելու ուղղությամբ: Ուրախ եմ, որ մեր եվրոպացի բարեկամներն ու գործընկերներն ունեն նման մոտեցում եւ տեսլական մեր երկկողմ օրակարգի նկատմամբ:
Մենք մտադիր ենք իրականացնել այս հավակնոտ օրակարգը` հիմնվելով մեր քաղաքացիների եւ հայրենակիցների ծանրակշիռ մանդատի, ինչպես նաեւ մեր միջազգային գործընկերների հարաճուն աջակցության վրա:
Մեր քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարեցինք Համակողմանի եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, որը կարեւորագույն գործիք է երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման եւ մեր բարեփոխումների օրակարգի իրականացման համար:
Մենք համակարծիք ենք, որ բոլոր անդամ պետությունների կողմից համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումն էական նշանակություն ունի եւ թույլ կտա լիարժեքորեն օգտվել այս փաստաթղթով նախատեսված բոլոր հնարավորություններից, որոնք ժամանակավորապես կիրառվում են 2018 թվականի հունիսից: Այս համատեքստում մենք քննարկեցինք վավերացման գործընթացի արագացման ուղիները:
Երկուստեք քննարկեցինք նաև վիզաների ազատականացման գործընթացը: Հայաստանի քաղաքացիներն ակնկալում են մոտ ապագայում դեպի Եվրամիություն ազատ ճանապարհորդելու հնարավորություն ունենալ: Մենք հուսով ենք, որ այս հարցում քաղաքական որոշում կարձանագրվի, քանի որ դա շոշափելի արդյունք կլինի մեր քաղաքացիների համար եւ առավել տեսանելի կդարձնի մեր գործընկերությանը:
Նախագահ Տուսկի հետ մեր հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ Արեւելյան գործընկերության առաջիկա 10-րդ տարեդարձին: Ես վերահաստատեցի Արեւելյան գործընկերության 10-ամյակի համատեղ նախապատրաստական աշխատանքներում ակտիվորեն ներգրավվելու մեր պատրաստակամությունը:
Մենք նաեւ քննարկեցինք տարածաշրջանային հարցեր: Մենք բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում ԵՄ-ի հավասարակշռված դիրքորոշումը, որն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, նրանց դիրքորոշմանը եւ ջանքերին: Դա արժեքավոր ներդրում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման գործում:
Ես վերահաստատեցի, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Վերջում, ցանկանում եմ վստահություն հայտնել, որ ընթացիկ երկխոսությունը եւ արդյունավետ քննարկումները կնպաստեն մեր գործընկերության հետագա ամրապնդմանը եւ փոխշահավետ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի իրականացմանը բոլոր բնագավառներում:
Թույլ տվեք մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնել, պարոն Նախագահ, ջերմ ընդունելության համար»:
ԵԽ նախագահ Դոնալդ Տուսկը նշել է. «Բարև Ձեզ, պարոն վարչապետ: Ուրախ եմ կրկին ողջունել Ձեզ Բրյուսելում:
Առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել դեկտեմբերին կայացած ընտրություններում Ձեր տպավորիչ հաղթանակից և Ձեր կառավարության երդմնակալությունից հետո այսքան շուտ Բրյուսել այցելելու համար:
Ձեր կառավարության որդեգրած արժեքները եւ արժեքների վրա հիմնված բարեփոխումները խորապես գնահատվում են Եվրոպայում: Ես հիանում եմ Ձեր` ժողովրդավարական բարեփոխումներ եւ տնտեսական զարգացում իրականացնելու վճռականությամբ, որից կշահեն բոլոր հայերը:
ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանին ավելի համախմբված ժողովրդավարություն դառնալու եւ իր քաղաքացիներին ավելի լավ տնտեսական ապագա ստեղծելու ճանապարհին:
Մենք վճռական ենք Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման խոստումը կատարելու հարցում, որից իրական օգուտներ կքաղեն ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Եվրամիությունը: Համաձայնագրի գերակշռող մասն արդեն իսկ նախնական կիրառվել է եւ իրական ազդեցություն ունի: ԵՄ-ն Հայաստանի խոշորագույն արտահանող գործընկերն է, որի մասնաբաժինը կազմում է Հայաստանի արտահանման ավելի քան 28 տոկոսը:
Այս համաձայնագիրն իրականացվում է ներքին բարեփոխումներին զուգընթաց: ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել ձեր բարեփոխումների գործընթացին՝ ընդլայնված տեխնիկական եւ ֆինանսական օժանդակությամբ: Մենք համաձայն ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում եւ օրենքի գերակայությանն ուղղված բարեփոխումների գործընթացում ձեր ուժեղ շեշտադրման հետ:
Այսօր մենք նաեւ քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը: Ինչպես գիտեք, ԵՄ-ն լիովին աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ նրանց առաջարկներին: Ես ոգեւորված եմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների վերջին շփումներով եւ ողջունում եմ լարվածության ներկայիս նվազումը: ԵՄ-ն շարունակում է հավատալ, որ ստատուս քվոն անկայուն է. հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի եւ շուտափույթ քաղաքական կարգավորման կարիք ունի՝ միջազգային իրավունքի համաձայն: Բնակչությանը խաղաղությանը պատրաստելը կարեւոր քայլ է դեպի կարգավորում, որին մենք պատրաստ ենք աջակցել:
Ես նաեւ շնորհակալություն եմ հայտնում վարչապետին`Արեւելյան գործընկերությանը Հայաստանի բերած արժեքավոր ներդրման համար: Այս գործընկերությունը տոնում է իր 10-ամյակը մայիսին: Մենք համաձայնեցինք կրկին հանդիպել, որպեսզի քննարկենք այն առաջընթացը, որը իրականացվել է վերջին 10-ամյակի ընթացքում: Այնպես որ, ես ակնկալում եմ Ձեզ նորից տեսնել երկու ամիս անց՝ Բրյուսելի մայիսյան հոբելյանական տոնակատարություններին»:

Armenia has the political will to deepen partnership with EU – Pashinyan, Tusk issue joint statement for media
Armenia has the political will to deepen partnership with EU – Pashinyan, Tusk issue joint
statement for media
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Following the meeting in Brussels Prime MIniste rof Armenia Nikol Pashinyan and President of the European Council Donald Tusk issues a statement for media.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, PM Pashinyan said,
“Honorable President Tusk,
Dear representatives of mass media,
This is my second meeting with President Tusk in Brussels and the 1st one since my re-appointment as Prime Minister of Armenia. I want to thank you, Mr. President, for the warm reception and the productive and targeted discussions.
During the today’s discussions we touched upon numerous issues, starting from the democratic transformations in Armenia to regional and international developments. We are glad to underline the high level political dialogue and cooperation level between Armenia and the EU. I emphasized that Armenia is very resolve and has the political will to deepen the partnership with the EU.
During the discussions we referred to the early parliamentary elections in Armenia, which were assessed by the international community as one fully meeting the criteria of the best European practice.
There was unprecedented public trust towards those elections in Armenia. In this context, we also highly appreciate the European assistance to the successful organization of electoral processes.
The dynamic political changes in our country, as well as the democratic elections brought Armenia and the EU closer in terms of common values. I am proud for the democracy of Armenia is no longer under risk.
I highly assess the technical and financial assistance of the EU to the democratic and economic reform agenda of our Government, that includes fight against corruption, fostering democracy and strengthening rule of law.
New Armenia is ready to make continuous efforts and propose new ideas and initiatives to enrich the cooperation agenda with the EU and its Member States. I am glad for our European friends and colleagues have a similar opinion and vision on our bilateral agenda.
We have the willingness to implement this ambitious agenda, based on the solid mandate that our citizens and compatriots granted us, as well as on the durable assistance of our international partners.
During our discussion we referred to the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which is a key tool for expanding bilateral relations and the implementation of the reform agenda.
We shared the opinion that the maximally soon ratification of the agreement by all the Member States is of key importance and will allow to make a full use of all the opportunities provided by this agreement, that have been temporarily been implemented since June 2018. In this context, we discussed the ways for accelerating the ratification process.
We also discussed the visa liberalization process. The citizens of Armenia expect to have the opportunity to freely travel to Europe in the near future. We hope that a political decision will be recorded for this issue, since it will be a tangible effect for our citizens and will make our partnership more visible.
During the meeting with President Tusk we also referred to the upcoming 10th anniversary of the Eastern Partnership. I reaffirmed our readiness to be actively involved in the preparatory works of the 10th anniversary events of the Eastern Partnership.
We also discussed regional issues. We highly assess the balanced position of the EU on Nagorno Karabakh conflict, that supports the OSCE Minsk Group Co-chairs, their positions and efforts. It’s a valuable contribution to the ensuring of peace and stability in our region.
I reaffirmed that Armenia is committed to an exclusively peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict.
Finally, I want to express confidence that the ongoing dialogue and the effective discussions will foster the future strengthening of our partnership and the implementation of the mutually beneficial bilateral agenda in all the areas.
Let me once again thank you, Mr. President, for the warm reception”.
President of the European Council Donald Tusk said,
“I welcome you, Mr. Prime Minister. I am glad to again meet you in Brussels.
First of all, I would like to thank you for visiting Brussels so frequently following your impressive victory in the elections in December and the oath taking of your Government.
The values of your Government and the reforms based on those values are deeply esteemed in Europe. I am admired by your determination to carry out democratic reforms and economic development from which all Armenians will benefit.
The EU will continue to support Armenia in becoming a more consolidated democracy and creating a better economic future for its citizens.
We are determined to keep the promise to implement the Comprehensive and Advanced Partnership Agreement, which will beneficial for both Armenia and the European Union. The overwhelming part of the agreement has already been temporarily applied and has a real impact. The EU is Armenia's largest exporting partner, with a share of over 28% of Armenia's exports.
This agreement is being implemented in parallel with domestic reforms. The EU is ready to continue to support your reform process with extensive technical and financial support. We agree with your strong emphasis on the fight against corruption and the rule of law in the reform process.
Today we discussed the issue of Nagorno Karabakh conflict. As you know, the EU fully supports the Minsk Group Co-chairs and their proposals. I am inspired by the recent contacts between the leaders of Armenia and Azerbaijan and welcome the current decline of tension in the region.
The EU continues to believe that the status quo is unstable: the conflict does not have a military solution and needs a quick political settlement in accordance with international law. Preparing the population for peace is an important step toward the settlement that we are ready to support.
I also thank the Prime Minister for Armenia’s valuable contribution to the Eastern Partnership. The Partnership celebrates its 10th anniversary in May. We agreed to meet again to discuss the progress that has been made over the past 10 years. So I look forward to seeing you again after two months, during the May jubilee celebrations in Brussels. "