ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը մերժեց Վենեսուելայի վերաբերյալ բանաձեւի ռուսական նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել Վենեսուելայի իրադրության կարգավորման վերաբերյալ բանաձեւի ռուսական նախագիծը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
«Վենեսուելայի վերաբերյալ բանաձեւի ռուսական նախագիծը չանցավ, քանի որ չհավաքեց աջակցության անհրաժեշտ թվով ձայներ: «Կողմ քվեարկեց ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 4 անդամ, «դեմ» արտահայտվեց 7 պատվիրակություն, ձեռնպահ մնաց ԱԽ-ի 4 անդամ»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Դա նշանակում Է, որ ներկայում չկա Վենեսուելայի իրադրության կարգավորման հստակ ուղի, քանի որ ավելի վաղ մերժվել Էր բանաձեւի մեկ այլ նախագիծ, որն արռաջարկել Էր ԱՄՆ-ը: Ամերիկյան փաստաթուղթն առաջարկում Էր երկրում նոր ընտրություններ անցկացնել ինքնահռչակ նախագահ Գուայդոյի մասնակցությամբ: Ռուսաստանի կողմից առաջարկվում Էր իրադրությունը կարգավորել «Մոնտեվիդեոյի մեխանիզմի»՝ ընդդիմության եւ իշխանությունների միջեւ երխոսության օգնությամբ:

Совбез ООН отклонил российскую резолюцию по Венесуэле
Совет Безопасности ООН не принял российский проект резолюции по разрешению ситуации в Венесуэле, об этом сообщает пресс-служба организации.
— Российский проект резолюции по Венесуэле также не прошёл, так как не набрал необходимого числа голосов в поддержку. "За" голосовали 4 члена Совбеза ООН, "против" выступили 7 делегаций, воздержались 4 члена СБ, — говорится в сообщении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Это означает, что на данный момент чёткого пути разрешения ситуации в Венесуэле нет, поскольку ранее был отклонён другой проект резолюции, предложенный США. Американский документ предполагал проведение в стране новых выборов с участием самоназванного президента Гуайдо. Со стороны России предлагалось урегулировать ситуацию при помощи "механизма Монтевидео" — ведения диалога между оппозицией и властями.