Վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սպահանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվքության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ կառավարության ղեկավարը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և իր գլխավորած կառավարական պատվիրակության հետ փետրվարի 28-ի առավոտյան Թեհրանից մեկնել է Սպահան:
Նիկոլ Փաշինյանը Սպահանի նահանգապետ Աբբաս Ռեզայիի ուղեկցությամբ այցելել է Նաղշ-Է Ջահան հրապարակ, որը համարվում է քաղաքի կենտրոնական հրապարակը, որտեղ տեղակայված են հոգևոր և մշակութային տարբեր կառույցներ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը եղել են «Իմամի», «Շեյխ Լոթֆոլլահ» մզկիթներում, «Ալի Քապու» պալատում և «Քեսարիեհ Բազարի»-ում: Շրջայցի ընթացքում նրանք ծանոթացել են իրանական հոգևոր և մշակութային կառույցների պատմությանը:
Նիկոլ Փաշինյանն Աբբաս Ռեզայիի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում կարևորել է Իրանի նահանգների և Հայաստանի մարզերի միջև համագործակցությունը, ինչին հատկապես կնպաստեն փոխադարձ այցելությունները, բարեկամական կապերի ստեղծումը, գործնական քայլերի իրականացումը:
Սպահանի նահանգապետը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին իրենց նահանգ այցելելու համար և բարձր գնահատել Սպահանի հայ համայնքի դերը նահանգի զարգացման գործում:
Օրվա երկրորդ կեսին նախատեսված է վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը Սպահանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Armenian PM arrives in Isfahan on 2nd day of Iran visit
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. As part of the ongoing official visit to Iran, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has arrived in Isfahan, the PM’s office said.
Pashinyan is accompanied by his wife Anna Hakobyan and the governmental delegation.
Accompanied by Isfahan Province Governor Abbas Rezaie, Pashinyan visited the Naqsh-e Jahan Square, the central plaza of Isfahan city, where spiritual and cultural institutions are located.
Nikol Pashinyan and Anna Hakobyan toured the city and were familiarized with the history of Iranian spiritual and cultural structures in the city, including the Imami and Sheikh Lotfollah mosques and the Ali Kapu Palace.
At a luncheon with Governor Abbas Rezaie, the Armenian PM attached importance to cooperation between Iranian and Armenian provinces, which will be contributed to by mutual visits, creation of friendly ties and implementation of practical steps.
The governor thanked Pashinyan for visited the Isfahan province and highly appreciated the role of the local Armenian community in the development of the province.