Վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սպահանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվքության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ կառավարության ղեկավարը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և իր գլխավորած կառավարական պատվիրակության հետ փետրվարի 28-ի առավոտյան Թեհրանից մեկնել է Սպահան:
Նիկոլ Փաշինյանը Սպահանի նահանգապետ Աբբաս Ռեզայիի ուղեկցությամբ այցելել է Նաղշ-Է Ջահան հրապարակ, որը համարվում է քաղաքի կենտրոնական հրապարակը, որտեղ տեղակայված են հոգևոր և մշակութային տարբեր կառույցներ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը եղել են «Իմամի», «Շեյխ Լոթֆոլլահ» մզկիթներում, «Ալի Քապու» պալատում և «Քեսարիեհ Բազարի»-ում: Շրջայցի ընթացքում նրանք ծանոթացել են իրանական հոգևոր և մշակութային կառույցների պատմությանը:
Նիկոլ Փաշինյանն Աբբաս Ռեզայիի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում կարևորել է Իրանի նահանգների և Հայաստանի մարզերի միջև համագործակցությունը, ինչին հատկապես կնպաստեն փոխադարձ այցելությունները, բարեկամական կապերի ստեղծումը, գործնական քայլերի իրականացումը:
Սպահանի նահանգապետը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին իրենց նահանգ այցելելու համար և բարձր գնահատել Սպահանի հայ համայնքի դերը նահանգի զարգացման գործում:
Օրվա երկրորդ կեսին նախատեսված է վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը Սպահանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Возглавляемая премьер-министром Пашиняном делегация в Исфахане
Продолжается официальный визит премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в Исламскую Республику Иран. Премьер-министр Республики Армения вместе супругой Анной Акопян и возглавляемой им  правительственной делегацией утром 28 февраля отбыл из Тегерана в Исфахан.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян в сопровождении губернатора Исфахана Аббаса Резаи посетил площадь Накш-э Джахан, которая считается центральной площадью города, где расположены различные духовные и культурные структуры.
Никол Пашинян и Анна Акопян посетили мечеть Имама, мечеть шейха Лотфоллы, дворец “Али Гапу” и базар Кейсарриех. Во время визита они познакомились с историей иранских духовных и культурных учреждений.
Во время рабочего обеда с Аббасом Резаи Никол Пашинян подчеркнул важность сотрудничества между провинциями Ирана и областями Армении, чему будут способствовать взаимные визиты, установление дружеских связей и реализация практических шагов.
Губернатор Исфахана поблагодарил премьер-министра Армении за визит и высоко оценил роль армянской общины Исфахана в развитии провинции.
Во второй половине дня запланирована встреча премьер-министра Пашиняна с представителями армянской общины Исфахана.